Ardahan’da “8. Rahvan At Yarışları ve 6. Şark Anadolu Şampiyonası” yapıldı

Ardahan’da, Geleneksel Atlı Spor Dalları Federasyonunca “8. Rahvan Atlama Beygiri Yarışları ve 6. Şarki Anadolu Şampiyonası” düzenlendi.

Rahvan at kültürünü yetiştirmek ve yaygınlaştırmak üzere Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Rahvan At Konkur Sahası’nda planlı organizasyona 10 ilden 70 beygir katıldı.

Yüzlerce seyircinin heyecanla izlediği yarışlarda sporcular, belirlenen kavait çerçevesinde dereceye girebilmek amacıyla müthiş uğraş etti.

Şampiyonada müselles balya kategorisinde ipi göğüsleyen anatomi Gaye Haki olurken, dörtlü denk ve başaltı kategorisinde Mehabetli Çalgın birinci oldu.

Küçük mutedil kategorisinde Atmaca Haki, şişman orta kategorisinde ise Ömer Cengiz birinciliğe ulaştı.

Deste ve kafa kategorilerinde ise Türkiye Anadan Görme Süvari Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Tasavvur Arabul’a ilişik beygir birincilik ödülünü almaya doğruluk kazandı.

Vali Hüseyin Öner, burada yaptığı konuşmada, emeği geçenlere teşekkür ederek, rahvan at yarışları kültürünü geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Rahvan atlarının Ilımlı Asya’dan Türklerle birlikte Küçük Asya’ya mevrut bire bir ayar olduğunu tamlayan Öner, “Beygir, çağ boyunca atalarımızın pusulası, yoldaşı olmuştur. Milli ve manevi yönden yetişkin benzeri geleneğimiz ve ağababa sporumuzdur.” dedi.

Öner, sonuç yıllarda anadan görme spor dallarında aheste aynı yönelme olduğuna dikkati çekerek, “Bu yönelme ile ülkemizin bir nice yöresinde geleneksel bire bir kol olarak rahvan atlama beygiri yarışları yapılmakta. Anadan Görme Spor Dalları Federasyonumuzun, belediyelerimizin ve kulüplerimizin emekleri ile bu değerimiz yaşatılmaktadır.” diye konuştu.Share: