Ardahan’da balıkçı ailenin sahiplendiği iki pelikan göç etmedi

Ardahan’da Çıldır Gölü kıyısında balıkçı ailenin yavruyken bulduğu ve besleyip büyüttüğü iki kaşıkçı kuşu, havaların soğumasına karşın kafile etmedi.

Göl kıyısında balık lokantası işleten Çınar Kılıç’ın oğlu Halas Kılıç, kısaca 6 ay önce Adalar mevkisinde bitkin halde iki çocuk tepeli tarla kuşu kaşıkçı kuşu gördü.

Teknesine alıp balıkçı restoranına getirdiği yavru pelikanlara kardeşi ile çocuğunun isimleri olan “Kahraman” ve “Popülasyon” adını veren Tığ, bu süreçte ailesiyle göçmen kuşlara özenle baktı.

Balık etiyle hususi yerine beslenen pelikanlar, havaların soğumasına karşın yunak bölgelere kafile etmedi.

Restoran çevresini aşiyan markajcı ve hareket yerinin maskotu haline mevrut pelikanlara, müşteriler dahi bağ gösteriyor.

“Gidecekler diye çok üzüldüm amma gitmediler”

İşletmeci Çınar Kılıç, AA muhabirine, anneleri birlikte olmayan pelikanların oğlu eliyle bulunduğunu söyledi.

Oğlunun, “Yiğit” ve “Ömür” adını verdiği pelikanlarla bir müddet ilgilendiğini, henüz sonraları pelikanların bakımını kendisinin üstlendiğini anlatım eden Kılıç, şöyle konuştu:

“Artık büyüttük ve onlara çokça alıştım. Buranın birer maskotu haline geldiler. Bütün kuşlar barhana etmesine rağmen onlar bibi burada kaldı. Gidecekler diye niteleyerek çokça üzüldüm ama gitmediler. Sevinçliyim çünkü bana ve buraya alıştılar. Ego da artık onlara alıştım. Bunlar birer evladım oldular. Biri oğlum, biri da kızım oldu. Onları çokça seviyorum. Acıktıklarında kapıya geliyorlar.”

Kılıç, pelikanları özenle beslemeye devam edeceğini belirtti.

Share: