Arıcıların hamam çekicilik altında dayanabilen mesaisi sürüyor

Arıcıların ısıdam albeni altında dayanıklı mesaisi sürüyor

ELAZIĞ – Elazığ’dahi sıcaklıklar sezon normallerinin üstünde seyrederken, arıcıların peçe içerisinde metanetli mesaisi sürüyor. Tatlı benzeri hasat üzere güneşin alında alın teri döken arıcılar, bir yıllık emekleri üzere kırıcı çalışma harcıyor.

Elazığ’dahi sıcaklıkların sezon normallerinin 2 ile 4 evre üstünde seyretmesi herkes kadar arıcıları da etkiliyor. Bal sağımının devam etmesi ile arıcılar neredeyse bilcümle gününü kovanların başında geçiriyor. Zaman altında ve maske içerisinde çalışan arıcılar, benzeri yılın emeği almak için kip bir say harcıyor. Gelgel sıcaklığı 40 dereceyi bulurken bu, maske içerisinde ve güneşin anlında daha artıyor. Şekerli ayrımsız hasat için güneşin alında alın çalma içerisinde artan arıcılar, işini istekle yapıyor.

Sabah gelip 7-8 saat kovanların içerisinde kaldıklarını tamlayan arıcı Uzun Kenkül, “Bu sıcakta peçe giyiyoruz. Burada albeni alacağımız bire bir yer namevcut. Zira temiz şen bırakmıyor. Peçe ve kıyafetin içerisinde arının bakımını, sağımını yapıyoruz. 45 dereceye kadar buluyor. Arının içerisinden çıktığımız devir neymiş banyo yapmış gibiyiz. Ama yapacak benzeri madde bulunmayan işimiz bu. Bunu işin bildirme iyisini açmak istiyorsak çokça çalışmamız lazım. Onu de yapıyoruz. Amma yunak bizi amiyane yoruyor” dedi.

Bölgede bal sağımının Ağustos kocaoğlan içerisinde gerçekleştirildiğini nâkil Elazığ Salt Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kimyacı Fırat Canbay, “Ağustos kocaoğlan birlikte bu bölgede özellikle sıcakların arz faziletli seviyelerde yaşandığı tıpkısı ay olmaktadır. Özellikle arıcılarımız sabahleyin başlayıp akşama kadar 45 dereceyi bulan sıcaklarda bu maskenin altında hizmet etmek zorunda kalıyor. Onları bu sıcakta çalkantı ve şevkle işveren şey vardır, kaynak bu mesleği isteyerek yapmalarıdır. Çünkü alışılagelen koşullarda bu maskenin altında bu koşullarda ve sıcaklıkta bir kişiyi arılığa bıraktığınız zaman inanın bu kadar müddet kalması olanaklı değil. Çok aheste ayrımsız akarsu sarfiyatı bahis konusu. Arıcılarımız bunu yaparken bütün düş ve ümit içerisinde” diye konuştu.

Share: