Arz kırıcı arkalama: Sanayi esnafı deprem bölgesine 200 imamkayığı gönderdi

Bildirme keskin yardım: Endüstri esnafı sarsıntı bölgesine 200 imamkayığı gönderdi

TRABZON – Kahramanmaraş merkezli iki şişman depremin arkası sıra seferber olan Trabzon’un Of ilçesinde mevcut sanayi sitesinde elektrikçisinden motor ustasına, kaportacısından marangozunu kadar hep esnaf birleşerek yaptıkları 200 tabutu hareket bölgelerine gönderdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki hareket sonrası parçalanmamış Türkiye’de olduğu gibi Trabzon’dahi bile vatandaşlar seferber oldu. Trabzon’un Of ilçesindeki endüstri sitesinde motosiklet ustasından elektrikçisine, marangozundan kaporta ustası büyüklüğünde hep esnaf toplanarak tabut yapmaya başladı. 2 dolaşma boyunca mütemadi etkin sanayi esnafı yaptıkları 200 tabutu deprem bölgelerine gönderdi.

Hep beraber halk ele vererek tabut yaptıklarını belirten ruh ustası Kadir Özkan, “Cemaziyelevvel akşam ezanı ayrımsız kısmını göndermiştik bugünde ansız mütezayit kısmını gönderiyoruz. Üzgünüz. Şişman tıpkısı keder. Tanrı hepsine yağmur eylesin. Tabutları gönderdikten sonradan dükkanı kapatıp bizde Adıyaman’a gideceğiz. Kumanyalarımızı araçlarımıza yükledik yardıma gideceğiz” dedi.

“Depremden evvel tabuta kimse yanaşmıyordu; Cümle korkuyordu deminden bütün arkalama ediyor”

Marangoz ustası Ferit Dağtekin ise, 2 gündür herkesin imamkayığı fora etmek için arkalama ettiğini dile getirerek, “2 aktarılma önceki belediye başkanımız ile görüşme baştık. Çabucak Of ilçesi yerine 200 sunum tabut yapmamız gerektiğini söylediler. 2 gündür motor ustasından, elektricisine, marangozundan eli çekiç tutan herkes geldi tabut yapmaya başladık. Bu kabilinden süreçlerde bağlanak ve beraberlik majör. Son arabamızı yolluyoruz. Elimizden geldiği kadar depremzedelere tıpkısı yardım olsun diyerek göndereceğiz. Yeniden tabut ihtiyacı olursa tekrar yapıp göndereceğiz. Depremden ilk tabuta kimesne yanaşmıyordu. Bütün korkuyordu. 2 gündür hep tabut fayrap etmek amacıyla arkalama ediyor. Içtinap Etmek namevcut çünkü insanın duyguları bitti. Tabuta görünce kaçan arkadaşımız vardı ama şimdi öyle oldu ki o da gelip bize müzaheret etti. Benim elimden hangi gelir diyerek düşünüyor. Tümce bir tane kalpgâh oldu. Bu keder hepimizin. Allahü teala böyle felaketleri ülkemize yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Share: