Askeri hastaneler baştan MSB’ye devrediliyor

Hükümetin 15 Orak Ayı Çarpış Girişimi’nin peşi sıra Keyif Bakanlığı’na devrettiği askeri hastaneler, 6 sene sonraları tekrar Milli Savunma Bakanlığı’na (MSB) bağlanıyor.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar mazi sivilleşen askeri hastanelerin baştan MSB’ye devredileceğini duyurdu. Akaret, “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” diye niteleyerek konuştu.

Askeri hastanelerin sivilleştirilmesinin peşi sıra hususi terbiye alan ve çekişme cerrahisi üstüne ehlihibre olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar yüzünden 2 binden, 347’ye düşmüştü. Bu sebeple askerleri otama edecek doktor sıkıntısı başladı. MHP ve muhalefet marifetiyle askeri hastanelerin açılması üzere TBMM’ye sunulan kanun teklifleri ve Divan Araştırı önergeleri senelerce nüfuz tarafından reddedilmişti.

CHP’li Buyruk: Yıllar sonraları akılları başlarına geldi

2021 çatlak ayında bu konuda verdiği Sedir Araştırma önergesi reddedilen CHP Ankara mebus Murat Emir, “TSK, dünyada askeri hastanesi sıfır tek ordu durumuna düşürüldü. Yıllardır bu hatalı uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Çekişme cerrahisi, askeri hastaneler ayrı ayrımsız eksperlik konusudur” açıklamasını yaptı.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre ruh damar cerrahı olan CHP Gaziantep milletvekili Hezel Yılmazkaya dahi “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının martir olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin yok sayılması iri benzeri vebal. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: İktidarımızda askeri hastanelerin hepsi açılacak

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, askeri hastanelerin kapatılmasını eleştirerek “İktidarımızda evvel ayrımsız hafta içinde askeri hastanelerin topu topu açılacak. Mefret ordumuzun hastaneleri olacak” demişti.

Altay: Askeri hastaneleri kapatmak şişman ayrımsız yanlıştı

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Altay, askeri hastanelerin baştan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanması kararı üzerine, “Erkek Kemal’in öngörüsü ve talebi çok geç olsa dahi adına geliyor. 6 yıldır Bay Kemal’in dilinde tüy bitti. Askeri hastaneleri kapatmak balaban tıpkısı yanlıştı” diyerek konuştu.

Altay, TBMM’de şu açıklamayı yaptı:

Çok şükür esbak Milli Defans Bakanı benzeri açıklama yapmış. Henüz güzeşte hafta Bay Kemal, ‘GATA’yı açıp koca ordumuza tasdik edeceğiz’ dedi. Takkadak GATA değil, Bilkent’te dünyanın yer iyi rehabilitasyon merkezi var. Askerlerimiz, çorlu gazilerimiz üzere yapıldı. Onların çocukları Güneydoğu’de terör örgütleri ile savaşmıyor, milletin çocukları savaşıyor. Binnetice Milli Savunma Bakanı, ‘açacağız’ mealinde bir açıklamayı çokça şükür yapmış. Kılıçdaroğlu, bir teklif, tıpkısı tespit, tıpkısı çözüm ortaya koyuyor DÜRÜST Parti, ‘biz elhak öyle yapacaktık’ diyor.’

Cemi askeri hastaneler Afiyet Bakanlığı’na bağlandı

Askeri hastanelerde yadırgatıcı bire bir çağ

GATA Başhekim Yardımcısı Edizer görevden makbuz

FETÖ’nün GATA yapılanmasına yönelik soruşturmada 10 tevkif

GATA yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı

Share: