“Aşkların ve imparatorların şehri” Sagalassos, FPV dron ile görüntülendi

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki “aşkların ve imparatorların şehri” adına bilinen ve Antoninler Çeşmesi, Roma hamamı, tiyatrosu, kütüphanesi, agoraları ve galebe takıyla ziyaretçilerini ağırlayan Sagalassos Antik Kenti, FPV dron ile görüntülendi.

UNESCO Acun Mirası Arızi Listesi’ne 2009’birlikte giren Sagalassos, ziyaretçilerini binlerce yıllık sokaklarında tarihte yolculuğa çıkarıyor.

Roma dönemi mimarisinin en mebzul örneklerinin sergilendiği ve dönemin 5 şişman seramik istihsal merkezinden biri olan antik kentte ziyaretçiler, ilk adına Roma hamamı ve şehir konağını görme imkanı buluyor.

Agoraya çıkan ziyaretçiler, suyu içildiğinde aşırma olunduğuna inanılan ve “Aşıklar Çeşmesi” namına da tanıdık Antoninler Çeşmesi’ni, etrafındaki onursal sütunları, tiyatroyu, kütüphaneyi ve yengi takını geziyor.

Bu yıl 1 Aile-31 Ağustos döneminde 40 bin domestik ve ecnebi turistin geldiği, Akdağ’ın eteklerindeki 1700 rakımda kurulan antika kent, Anadolu Ajansı (AA) ekibince FPV dron ile kayda alındı.

Kazı Heyeti Başkan Vekili, Süleyman Demirel Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Peter Talloen, AA muhabirine, Sagalassos’un bağlanmış kaynaklarda ilk kez Şişman İskender döneminde geçtiğini söyledi.

Sagalassos’un Roma İmparatorluğu döneminde Psidya’nın sunu şişman ve birinci kenti haline geldiğini anlatan Talloen, milattan sonra 7. yüzyılda kentte nazik ayrımsız sarsıntı olduğunu ve antika yapıların çoğunun çöktüğünü dile getirdi.

“Yapıları gani masun özel tıpkı kent”

Roma döneminde site merkezinin nüfusunun yaklaşık 5 bin, kaime alanında ise 30 bin olduğunu düşündüklerini aktaran Talloen, şunları kaydetti:

“Sagalassos’ta başka antik kentlerde rastlamadığımız bazen özellikler var. Depremden sonradan abidevi gestalt metrukiyet edildi ve bilcümle antik yapılar o şekilde bırakıldı. Isim ovaya indi ve arkeologlar adına bu, bizim için şişman aynı vesile oldu. Anıtları yıkıldığı şekliyle bozulmadan kazıp dönüş yüzüne çıkarabildik. Anıtsal çeşme, fahri sütunlar, zafer takları, kentin doğusundaki aşağı pınar ve kitabevi o zamanki görünümünde. Bunları haddinden fazla ongun korunmuş halde buluyoruz, bu yönden hususi bir şehir. Sagalassos, antik dünyanın yeryüzü yüksekte müesses tiyatrosuna sahip. Çömlek üretiminde bile çok ünlüydü. Çömlekçi mahallesi 4 hektarı kapsıyor.”

Talloen, kentte iki Roma imparatoru, tıpkı imparatoriçe heykeli bulunduğunu ve imparatorlara adanan bir nice bina olduğunu ifade etti.

“88 odaya büyüklüğünde kazdık, bibi binanın devamı geliyor”

Sagalassos’taki konutlar üstüne araştırı özne Koç Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Inge Uytterhoeven ise antik kentte eskiden haddinden fazla ensesi kalın insanların yaşadığını belirtti.

Kazıların sürdüğü kent konağının geç antika dönemde güçlü ensesi kalın tıpkı aileye ilgilendiren olduğunu düşündüklerine değinen Uytterhoeven, “88 odaya büyüklüğünde kazdık, bibi binanın devamı geliyor. Kentte elan düşük iktisadi durumda olan insanlar birlikte vardı. Onlar de taştan değil, ahşap ve kerpiçten işlenmiş evlerde yaşamışlar.” dedi.

Burdur Müze Müdürü Misyon Kaleağasıoğlu bile antika kenti 8 maaş dönemde 40 bin kişinin müzakere ettiğini, sene sonuna büyüklüğünde 100 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini anlatım etti.

Ziyaretçilerden Kenan ve Canan Sabırsız çifti birlikte Sagalassos’a ve çeşmelerine hayran kaldıklarını, yapılarından çokça etkilendiklerini söyledi.Share: