“Atak Selen Merkezi” ile kırsalda diri 450 bin çocuğa ulaşıldı

Milli Yetişek Bakanlığı Teceddüt ve Terbiye Teknolojileri Genel Müdürlüğünde işyar fen bilimleri öğretmeni Emre Özel’in, hurdaya kural dışı otobüsten tasarladığı “Ateş Parçası Haber Merkezi”nden, devlet genelinde kırsalda aktif 450 bin yavru yararlandı.

Bilimin latif dünyasının anlatıldığı Mobilize Vukuf Merkezi, 2018 yılından bu yana Türkiye’yi dolaşıyor.

Samsun’dahi düzenlenen dünyanın bildirme balaban havacılık, feza ve uygulayım bilimi festivali TEKNOFEST KARADENİZ’dahi bile çocukları ağırlayan Dinamik Malumat Merkezi, bu tür etkinliklerle elan fazla çocuğa ulaşmayı amaçlıyor.

Emre Özel, AA muhabirine, “ayakları yere basmayan curcuna” olarak adlandırılan TEKNOFEST’te çocukları ağırladıklarını söyledi.

TÜİK verilerine göre Türkiye’bile vatandaşların yüzdelik 28’inin kırsal kesimde yaşadığını gördüklerini tamlayan Özel, “Bu, milyonlarca vatandaşımız ve öğrencimiz yapıyor. Vukuf merkezine, müzeye gidemeyen öğrencilerimiz, özellikle dezavantajlı bölgelerde zinde ayrıntılar üzere yapılmış bir proje.” ifadesini kullandı.

Canlı Fen Merkezi’nin çocukların okullarını, bulundukları yerleri müzakere ettiğini anlatan Özel, şöyle devam etti:

“İçinde astronomiden fiziğe, matematikten coğrafyaya büyüklüğünde bir nice disiplinde farklı deneyim düzenekleri var. Dallar dokunuyor, yaşayarak öğreniyor. Örneğin çocuklarımızla meteoroloji istasyonunda gelgel tahmini yapabiliyoruz. Sanal hamur gözlüğünü takarak üslup yapabiliyorlar. Satürn’deki yaşlarını, ağırlıklarını hesaplıyorlar.”

Hususi, Işlek Marifet Merkezi ile kötü, karye, ekenek demeden bire bir bala sesinin de yankılandığı değme yere gidebildiklerini vurgulayarak, “Bugüne büyüklüğünde 450 bine mail çocuğumuza ulaştık. Bittabi TEKNOFEST’le bu 550 bine ulaşmıştır. Parolamız dahi şu. Nice bilim insanları çıkartmış Anadolu’dan kullanılmamış Aziz Sancar’lar, Mimar Sinan’lar, Fatih’ler tarh parolasıyla yola çıktık. Çocuklarımızı bekliyoruz.” diye konuştu.

Share: