Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışının 103. yılı zımnında kentte merasim düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Nazik Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 1919’da 108 bölüm kaldığı Sivas’tan ayrılışının 103’üncü yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Sivas Valiliği’nin organizasyonundaki törene katılanlar, Cumhuriyet Meydanı’nda mevcut Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Emekli öğretim yardımcısı ve edip Ahmet Temiz Günaydın, 18 Açıklık 1919’da Atatürk’ün Sivas’tan ayrılışını anlattı.

Sivas Valisi Yılmaz Parıltı, izzetinefis defterine yazdıklarını okurken şunları söyledi:

“Ermiş Atatürk, ülkemizin işgaller altında olduğu 1919 yılı içinde, Anadolu’nun sunma güvenli şehri kendisine tabir ettiğiniz Sivas’a gelerek, Sivas Kongresi’ni topladınız. 108 zaman Sivas’ı şereflendirerek Milli Mücadele’nin defa haritasını hazırladınız. Ankara’ya gitmek üzere şehrimizden uğurlanışınızın 103. yıldönümünü vergi ederken, 103 sene eski ruhla, size ve eserlerinize uygun olmak üzere balaban benzeri gayretle ülkemize ve şehrimize bakım ediyoruz. Emanetiniz olan Türk İstiklal ve Cumhuriyetine eş çıkmayı ermiş tıpkı fariza sayıyor, sizi korku, yağmur ve şükranla anıyorum. Ruhunuz sevinçli olsun.”

Konuşmaların peşi sıra izlence, Cumhuriyet Altını’in temellerinin atıldığı Atatürk Kongre Müzesi uğrunda devam etti.

Atatürk’ü canlandıran Sivas Büyüklük Tiyatrosu sanatçısı Abdulsamet Sünbül ve devlet protokolü, müze balkonundan halkı selamladı.

Daha sonradan temsili Atatürk ve Rauf Orbay’ı canlandıran tiyatro sanatçısı Sakıncasız Köksal Taşçıoğlu’nun o döneme ilişik bire bir araca binip Ankara’ya akıntı etmesi canlandırıldı.

Törene Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Yaya Miralay Cüneyt Mutlu, Şehremini Hilmi Âlim, gayrı toprak protokolünün yanı sıra sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Share: