Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası ağyar Türkiye’den vadi ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu dolayısıyla takatli haddinden fazla Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile karşı karşıya kalacak. Bu durumdan rahatsız olan ve kışı şen geçirmek isteyen Avrupalılar bile çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’dahi kâin otel ve kiralık evler amacıyla rezervasyon yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna beyninde yaşanan savaşın peşi sıra bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı müeyyide kararı aldı. Bunun üstüne Rusya birlikte kendisine müeyyide uygulayan Avrupa ülkelerine karşı aksülamel izhar etmek için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonra Avrupa’bile bir nice devlet doğalgaz ücretlerine haddinden fazla ağırbaşlı zamlar yaparak bölümsel kesintilere gitmeye başladı. Şita aylarında bu kesintilerin aşkın olacağı endişesi duyan bir nice Avrupalı yurttaş ise kışı şen etmek üzere Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Çok sayıda Avrupalı, Türkiye’birlikte bulunan otellere ve evlere şita aylarında yüzmek üzere ayırtma yaptırmaya başladı.

Kış aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin berrak kalması gerektiğini belirten Rum Turizm İşletmecileri Derneği yönetim kurulu üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bir savaştan kıran Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’da yüksek gaz maliyetlerinden dünya şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 kamer 5 yıldızlı otellerde kalacak, bir nice Avrupalı ati. Ülkemiz bu kış haddinden fazla karlı benzeri sezon geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller sarih olsun. Avrupalılarla İngilizler karı kiralamaya ve otellerde 3 aylık ayırtma yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği amacıyla gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde rahatlıkla tatil yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi dolayısıyla iki senedir sıkıntılı günler geçiren turizm sektörü 2022 yılını haddinden fazla bahtiyar kapatacak”

Yaşanan korona virüs salgını dolayısıyla son 2 yıldır turizm sektörünün boğuk günler geçirdiğini ancak 2022 yılı itibariyle aynı toparlanma sürecine girildiğini belirten Ademhan, “Pandemiden kıran dünyamız ve ülkemizin turizmi siftinlik çokça boğuk günler yaşadı. Özellikle ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Sonuç 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya bitmeme ediyor. 2022’yi haddinden fazla bahtiyar tıpkısı şekilde kapatacağız. Telafi aka ağabey yürüyoruz ama turizmde maliyetler çok arttı. Türkiye turizmle ilişkin hak ettiği yerde değil. Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) kuruluşuyla bu arada Türkiye’deki bakış açısı ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye devam edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden gelen biri namına TGA’nın umumi heyet üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve vekil yardımcılarımızla bu arada ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Devlet turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye devam edeceğiz. Deniz ve otellerin yanındaki otellerin haricinde ekin turizmini da geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Küçük Asya’üstelik, Kayseri’dahi Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp firez turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çok önemi var. Ülkemizde otellerimiz, akıllıca koca gücü, dolar ve döviz bazında makul fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı adına geçireceğimizi beklenti ediyoruz. Asıl amacımız İç Anadolu’dahi hars ve inanç turizmini civar plana hissetmek. Ülkemizin sahillerini ayn ardı edemeyiz ama bunun yanı sıra afiyet turizmi, oteller, hava yolları üstelik bir hep halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi için bunları tıpkı paket halinde satmak ülkenin kalkınmasına haddinden fazla kilolu ayrımsız ivme katacaktır” diye konuştu. – İSTANBULShare: