Azrail, bankanın 2 milyon 756 bin TL’sini kurtardı

Adana’üstelik düzme belgelerle kredi kullandırılarak aynı bankanın 2 milyon 756 bin liralık zarara uğratılmasıyla ait bankanın sakat “ferdî kamera ilişkileri asistanı”nın de ortada bulunduğu 112 maznun karşı 38’er yıla büyüklüğünde cezaevi cezası istemiyle ülkü açıldı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, aralarında bankanın sakat çalışanı ve bire bir firmanın şeriklik muhasebecisinin üstelik olduğu tutuklanmadan 112 maznun karşı “Resmi belgede düzmecilik”, “Bilişim sistemlerinin, vezneci veya güven kurumlarının kurgu yerine kullanılması vasıtasıyla ayyarlık”, “Vezneci yahut değişik yüreklilik kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını temin etmek maksadıyla ayyarlık”, “Kamu çekicilik ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “Özel belgede düzmecilik” suçlarından hazırlanan iddianame Adana 2. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, belgeler, kaka tabir tutanakları, şikâyetçi anlatımları, ehlivukuf raporları, HTS dökümleri, bankanın anket raporu, Teftiş Kurulu Başkanlığının kanuni soruşturma çerçevesinde topladığı deliller ve alınan beyanlar, cali maaş bordroları, cali Toplumsal Düzenlilik Kurumu (SGK) hizmet dökümleri ve tutanaklara kayran verildi.

Bankanın müşterisi olan benzeri şirketin yetkilisinin, 2016 yılında firmasında çalışıyormuş gibi gösterilen ve bankadan itimat kullanan 4 kişiyle ilişkin şikayeti konusunda inceleme başlatıldığı belirtilen iddianamede, soruşturmanın genişletilmesi konusunda bankanın o dönemki ferdî kamera ilişkileri asistanı H.İ’nin usulsüzlüklerinin ortaya çıkarıldığı anlatım edildi.

H.İ. ile 10 sanığın, düşün ve teşrikimesai zarfında dolandırıcılığı kombinasyon ettikleri, yüreklilik kullanan kişilerin bankaya sunduğu SGK hizmet dökümlerinin ve mahiye bordrolarının yapmacıklı olduğunun belirlendiği kaydedildi.

İddianamede, H.İ’nin vasıta yaptığı kredi kullanımlarının bankacılık teamüllerine ve rasyonelliğe aykırı olması üstüne önceki adına 20 Haziran 2016’da konuya ilgilendiren denetmen görevlendirildiği belirtildi.

Denetim Kurulu Başkanlığının inceleme sonrasında hazırladığı raporda, banka çalışanı H.İ’nin farklı tarihlerde özge sanıklara bireysel güven kullandırdığı ve onları sigorta ve genel ağ bankacılığı kabil ürünlerle canlı almaç haline getirdiği ve “suça laf müşterileri portföyüne eklememesinin” dikkati çekici evvel bulgu olduğuna bel edildi.

İnceleme sonucunda, 111 sanığın tamamında yapmacıklı aylık bordrosu ve düzme SGK bakım döküm belgesine rastlandığı, bu kredilerin tamamının H.İ. eliyle Banka sistemine girildiği aktarıldı.

Raporda antrparantez aylık bordrolarının incelendiğinde “dikkati çekmemesi üzere” 13 değişik firmaya yayıldığı, sanıkların 6 ay boyunca bu firmalarda çalışıyor kadar gösterildiği ancak SGK sicil numaraları üzerinden yaptırılan sorgulama ve firmaların etkin personel listesinin incelenmesinde bu kişilerin belirtilen tarihlerde ilgilendiren firmalarda “hoşur çalışmadığının” tespit edildiği ve “kredi kullanmaya topluluk olmayan kişiler” sınıfında bulundukları bilgilerine düzlük verildi.

Bankayı 2 milyon 756 bin 941 lira zarara uğrattılar

İddianamede, cesaret kullanımında sahte belgelerin tespiti üstüne müfettişler aracılığıyla suratsız müşterilerin ifadeye çağrıldığı, tetkikat üzerine önceki dosyalarındaki yazı ve imzalar ile konfigürasyon dosyalarındaki alfabe ve imzaların uyuşmadığının belirlendiği, bu imzaların ise eylemi kombinasyon fail 10 maznun aracılığıyla atıldığının anlaşıldığı belirtildi.

Eylemi birleştirme eden 10 sanığın sahte evraklarla itimat kullanımı sağladıkları, bu kredilerden komite aldıkları, H.İ’nin de bankaya bu kredilerin girişini yaptığı anlatıldı.

Denetleme Kurulu Başkanlığının raporuna yer sunulan iddianamenin son kısmında, H.İ. ve alay malay hareket ettiği 10 sanığın, bankacılık kanun ve uygulamalarına göre tahsis edilmemesi müstelzim kredileri kamera konumundaki gayrı sanıklara kullandırarak yarar sağladıkları ve bankayı 2 milyon 756 bin 941 teklik zarara uğrattıkları kaydedildi.

İddianamede, 112 sanığın 5 suçtan 38’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları arzu edildi.

Bankaya gittiğimde başvuru evrakları hazırdı

İddianamede ifadelerine yer verilen sanıklardan A.Y. yüreklilik kullandığı süreçte maddi sıkıntı yaşadığını ve o dönme sanıklardan K.K. ile tanıştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Nüfus cüzdanımın fotokopisini K.K’ye verdim. Ayrımsız müddet sonra K.K. beni arayarak ‘Şu an A.Ö’ye ilgili tıpkısı firmada işe başladın’ dedi. Elan sonra kimse beni işbaşı yapmam üzere aramadı. Ego gine K.K’yi arayarak ‘Benim paraya ihtiyacım var çalışmam lazım’ dediğimde, ‘Sana emniyet çekelim ancak çekilen itimat tutarının yarısını şirkete vereceğiz’ dedi. Bana 26 bin 500 liralık güven kullanacağımı ve bankanın şubesine gelmemi söyledi. Bankaya gittiğimde K.K. ve A.Ö. oradaydı. Bana ikinci katta bire bir görevlinin yanına gitmem gerektiğini söylediler. Görevlinin yanına gittiğimde müracaat evraklarım hazırdı. Ego hemen vezneci görevlisine eş cüzdanımı verdim. Bana gösterilen yerlere imza attım. Bir bölüm bankadan 23 bin lira aldım. Bu paranın 12 bin 500 lirasını K.K. ve A.Ö’ye verdim. Bu eşhas bana ‘Seni işe başlatma yapmasaydık bu krediyi kullanamazdın. Tıpkı hafta zarfında bile işe başlarsın’ dediler.”

Sanıklardan A.Ü. bile 2016’de kahvehanede otururken tanımadığı iki kişinin yanına geldiğini anlatarak, şu beyanlarda bulundu:

“Bana akıllıca emniyet kullandıracaklarını, alınacak paranın üstelik yarısını kendilerinin alacağını söylediler. Ego 14 bin teklik kredi dercetmek istediğimi söyleyerek bu kişilere zat cüzdanımın fotokopisini verdim. Bire Bir hafta sonraları beni aradılar ve kredimin hazır olduğunu, vezneci şubesine gelmemi söylediler. Beni bankanın ikinci katında kâin H.İ. isimli banka çalışanına yönlendirdiler. Görevliye vakit kaybetmeden insan cüzdanımı verdim. Referans evraklarım filhakika orada hazırdı. 14 bin liranın 7 bin lirasını ben bu kişilere verdim. Itimat kullandığım ahit hiçbir iş yerinde sigortalı çalışmıyordum. Benim çalışıyor adına gösterildiğim gelişim yerinin varlığından birlikte haberim bulunmayan.”

Kırmızı bültenle aranan vezneci dolandırıcısı Türkiye’ye iadeli ediliyor

 

İki bankacının milyarderliği 4 dönem sürdü

 

Amme bankaları yılbaşına büyüklüğünde müddet istedi

 

Bankacıları sersem aldı, doğrulama oldu

 

Share: