Babalarının ittiği kara tahta arabalar ile korkunç yarıştılar

Babalarının ittiği yazboz tahtası arabalar ile müthiş yarıştılar

RİZE Rize’de yıllardır anadan görme hale gelen ve galeyan kırcı anlar yaşanan Formulaz kara tahta makine yarışlarını bu yol anaokulu öğrencileri babalarının yaptıkları yazboz tahtası arabalarla gerçekleştirdi.

Formulaz bu el Rize’nin Ahzüita ilçesinde kâin bire bir özel okulda anaokulu öğrencileri amacıyla düzenlendi. Babalarının evlatları amacıyla yaptığı tahta arabaların balaban mücadelesi mülevven anlara hayal oldu. Yarışmada 12 anaokulu öğrencisi yarıştı. Konkur böylece Miraç Görgülü ve babası Bilal Aydın birinci oldu. Yarışmada bildirme gani dizayn ödülünü ise Eslem Okumuş aldı. Dereceye girenlere ise gram zer bağış edildi.

“Asıl amacımız tahta araba kültürünü çocuklarımıza aktarmak”

Yapılan etkinliğin hedefinin kara tahta makine geleneğine gelecek nesillere aktarmak olduğunu ifade eden Formulaz Derneği Komutan Yardımcısı Mutlu Topal, “Bugün burada çocuklarımızla ebeveynlerinin güzel geçenek geçirmelerine okulumuz çevirici oldu. Ayrımsız zamanda çocuklara geçmiş nesillerden gelen kültürümü transfer çabası içerisindeyiz. Çocuklarımız ebeveyinleri ile beraber hazırladıkları kara tahta arabaları yer domuzuna şekilde yarıştırarak bir numara olanlara kızıl armağan edeceğiz. Biz 13 yıldır Tunca Beldesinde yarışlarımızı yapıyoruz. Okulumuzdan birlikte böyle bire bir rica geldi. Bizde burada birlikte ayrımsız yarış yapmak istedik. Temel amacımız tahta makine kültürünü çocuklarımıza aktarmak. Çocukları yarıştırmak 2. planda. Babalarıyla güzelce benzeri anahtar yapan çocuklara ödül veceğiz” şeklinde konuştu.

“İlk nöbet yarıştım ve çok eğlenceliydi”

Yazboz Tahtası arabasıyla yarışan Yıldız Halisdemir ilk defa yarıştığından kıran korktuğunu söyleyerek “İlk kat yarıştım ve çokça eğlenceliydi. Düşeceğim diye niteleyerek az buçuk korkuyordum ama düşmedim. Daha sonrada öğrendim doğrusu. İlk denediğimde virajlardan dönemiyordum. Sonra virajlarda dönmeyi alıştım. İlk geldiğimde virajlardan korkmuştum. Çokça eğlenceliydi” ifadelerini kullandı.

“Çocukken tahta makine yapardım”

Çocukken bile kendisine kara tahta makine yaptığını rapor fail Halim Basa ise “Tahta arabayı parça parça yaptık. Dolgun ayrımsız zamanda yapmadık. Tekerleklerine 1 gün uğraştık. Özge parçalarında de 1 aktarılma uğraştık. Tabi ki hepsinde arkadaşlarımızın de yardımı oldu. Çocukken tahta makine yapardım. Galiba tıpkı yaştan sonradan ilk kez araba yapınca daha ayrımlı oldu. Benim kızım arabaları sever. Akülü araba kullanmayı de çokça seviyor. Kara Tahta arabaya bile yanılmak üzere çokça hevesli” dedi.

Share: