Bahçeli, MHP TBMM Takım Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Genel Başkanı Izzet Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız yoluyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve müspet açıklamaları büsbütün destekliyor, haddinden fazla isabetli bulduğumuzu hele belirtmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin takım toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından bazen cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın aynı bölümünün birlikte Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin kültür temelli bazı beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üzerinde gani niyetle ortak çabalama gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız eliyle Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize müteveccih iyileştirici ve müspet açıklamaları tümüyle destekliyor, çok uygun bulduğumuzu alelhusus yorumlamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’üstelik açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Aydın ve Kırklareli’nde temeli atılan cemevlerinin da leziz olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Ekin ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine büyüklüğünde tam çalışmaların, kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi akide önderlerinden dilek edenlere birlikte bu kurumsal bina bünyesinde takım verilecek olmasının milli kontak ve beraberliğe yardım sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara tıpkı lütuf değil, gecikmiş haklarının cesim benzeri kısmının verilmesiyle ilgili değişmeyen olduğunu ifade etmenin vecibe olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz da bunlardır. Unutmayalım ki yürekleri volkan üzere patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Acılar, ahlar, keder hatırat üzerinden benzeri gelecek nesir edilemez. Alevi kardeşlerimizi işletmek için kuyruğa girenlerin, cesim dinimizi karalamak üzere vesile kollayanların, mezhepçiliğin sürtüşme bakiyesini kıvrak sara milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, ne huyu huydur, ne bile iddiaları iffetle maluldür. Tek kuşkusuz Allah yanında sonuç kült İslam’dır ve cümle Müslümanlar bile kardeştir.”

“Avrupa’evet erke nakleden şimal rotası daha çok güvensizdir”

MHP Umumi Başkanı Cesamet Bahçeli, ESIR ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki faiz artırımının, nekahet tehlikesini gündeme getirdiğini, gıda ve erke güvenliğindeki darboğazların ise boğuk aynı sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Global ekonominin bu sene için tahmin edilen nema oranının yüzdelik 3,2’ye, 2023 üzere da yüzdelik 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı marifetiyle açıklandığını anımsatan Bahçeli, antrparantez Rusya’dan Almanya’ya doğal gaz haiz hatlarda meydana mevrut sızıntının sabote neticesinde olabileceğine dayalı iddiaların ise enerji alanında anarşi ve kutuplaşmaya kullanılmamış benzeri ebat kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra erke ihtiyacını güvenceye ahiz stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların ana parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Global ölçekte erke tüketiminin kısaca üçte ikisi petrol ve natürel gaza dayanmaktadır. Enerjinin rezerv ve istihlak noktaları beyninde sakıncasız iletimi gelişigüzel mevki üzere stratejik hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya enerji nakleden şimal rotası çıktı güvensizdir. Enerji jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Şarki Akdeniz ve Kafkasya’daki ensesi kalın gaz ve petrol kaynaklarının Avrupa’ya taşınmasında bildirme güvenli ve emin terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbür anlaşması tarihi nitelikte olup Mağribî ülkeleri epey tasalı etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının garaz alındığına müteveccih iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi gereken aynı gözdağı olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna ortada; askeri, enerji ve bildirişim altyapılarına uzun menzilli faziletkâr hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların kırıcı maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin da sağduyu ayrımsız çizgiye gelmesi toprak ve acun barışı hesabına aynı mükellefiyettir. Gayrı yandan Yunanistan’a erke haiz forma TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan ırak durması erke güvenliği açısından lehine bire bir durum olacaktır.’ dedi.

“Türkiye enerji jeopolitiğinde kilit oyuncu”

Azamet Bahçeli, Türkiye’nin erke jeopolitiğinde kilit tıpkısı aktör olduğunu, uygulama edilen canlı, kararlı, ve milli aut politikanın Türk milletine refah ve varlık kendisine yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

“Zira temas husus ortadadır. Türkiye’nin Putin’e teyit olduğunu bunaltıcı, cahillik ve geçersiz ayrımsız dille istikbal süren İP Başkanı’nın bu işleri filhakika kafası almaz, devleti, milleti, aut politikayı bilmesi üstelik bahis konusu olmaz. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta canip markajcı, Türkiye’yi aynı kampa yerleştirmeye, fazlası cepheye sürmeye müteharrik inme ittifakının ilkel dürtülere, sarkık politikalara tutu düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna beyninde Türkiye eğer tıpkı tarafsa, bu dahi barışın, huzurun, silahların susmasının ödünsüz tarafıdır. İç ve dış odaklar bu çakılı gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi cezir partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, ÇAKER’nin hat devriyesi, encam karakolu, hazır calip eli olmaya hangi kadar arzulu oldukları çok balaban badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi imale etmek amacıyla korluk gibi yürek lazımdır. Türkiye’yi çevirmek için milli haysiyet ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi imale etmek için nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci hatırlamak maltalık ölüm konusudur. Zillet ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve meçhul mihman gelirmiş, bunların ellerine mezuniyet geçmiş olsaydı, Türkiye’yi seçkin kalem tehdit ve felakete maruz ağıl getirirler, böylelikle üstelik ‘adımız hıdır elimizden gelen budur’ diye teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Su tersine dönünce uyuzlu aksi zahir öne düşerse, zül ittifakı de ancak dünya aksine dönerse elinin körü ve etki emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer çekişme ihtimalinin konuşuluyor olması üstelik fecaattir”

MHP Umumi Başkanı Çap Bahçeli, BENDE Başkanı Joe Biden’ın çekirdeksel kavga riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana bildirme efdal seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel cebe kullanırsa dünya Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın zılgıt tonunun çok faziletkâr olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu format vakit kaybetmeden politik değil akide iyice ayrımsız konudur. Biden’ın beyni sulansa üstelik akli melekeleri tartışılsa üstelik Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize bakarak rastlantısal değildir. Beklenen felaketin gerçekleşmesi buyurmak beşeriyetin maltalık ve huzur haklarına kast emretmek, dünyanın yıkımına çanak burulmak demektir. İnsanlık böylesi bire bir vahşeti asla kaldıramayacaktır. Nükleer cidal ihtimalinin konuşuluyor olması üstelik fecaattir. Acun ortak hatır ve iradeyle barışçıl çabalarla bugünkü güç ortamdan çıkmalıdır.” diye konuştu.

“BENDE’ye işaret putrel seni benzeri dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde MEMLUK’ye yaptığı ziyaretin “bedbahtlık, densizlik, pervasızlık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve ilmî gelişmelere müteveccih düşün alışverişinde olmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci çağ vizyonunu sunma ak pak beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; temiz düşünce arıyorsanız milletimizin gözleri takip etmek görmek ışıldak evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Kemal’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Kadın olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve ilmî gelişmeler karşı hangi söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, hangi parlak beyinlerle tıpkısı araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi olur. Buna dahi çok ilgi ten. Tümce biliyor ki, ÇAKER’ye Cumhurbaşkanı adaylığı amacıyla icazet almaya evet de bel edilecek encam inme adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği yer ya bire bir imik ya bile ayrımsız değirmen taşıdır. Su yatağını, gaz üstelik tepesini nasıl bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca götürüm bükülür, suya itminan dökülür, KUL’ye işaret rabıt seni tıpkısı dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın KUL’ye beniz sürmesi, umum açması, aman dilenmesi tek kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine kol dönmektir. Tasdik reşit başa ihtişam konmaz, konsa bile çokça durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi bayağı bile çokça çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilişik tıpkısı cenaze aktarım aracında iki canlı miktarda uyuşturucu yakalandığını anımsatarak, “Meğerse İstanbul Belediyesi aşağılık dahi çok çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık yasal, arakçılık gösterişsiz, doyumluk amiyane, ihanet dahi demokratik ayrımsız haktır. Cezir ittifakı işte budur. CHP’nin hamur yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Oran Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının önemli gücü, hile güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste fırsat tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, ferman haklarının, buyruk yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin temas köşesinde serdengeçti aynı yürekle savunan muktedir ve eke tıpkısı ulus iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu korkusuz emir kilitleri açacak, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izleme eden yıllarda küresel okkalı Türkiye’yi nesir ederek zalime Çetin, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda kalık biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: