Bakan Çalım: “İlk Evim projesinde evvel kuralar 7 Kasım’da Şırnak ve Ardahan’da başlayacak”

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Hava, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Ana Atma Projesi’nde yaptığı konuşmada, parçalanmamış Türkiye’nin merakla beklediği ‘İlk Evim’ projesiyle ait, “İlk kuralar 7 Son Teşrin’de Şırnak ve Ardahan’dahi başlayacak” dedi.

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Alım, Beyoğlu Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi Esas Atma Projesine katıldı. Burada konuşan Maksat Gelgel, tıpkısı asra sığacak projeleri 20 yıla sığdırdıklarını ve kullanılmamış vatandaşların refahı amacıyla yeni projeler yapmaya devam edeceklerini söyledi. Çekicilik, tekmil Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesinin detaylarından dahi bahsetti. Projede önce kuraların 7 Kasım günü çekileceğini belirten Kurum, şu temel büyüklüğünde 5 milyon 135 bin uygulanan müracaat yapıldığını belirtti.

“Inkılap lacerem yapılır, milletin yanı sıra lacerem olunurmuş görülecek”

Programda konuşan Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, “Burada büyük tıpkısı coşkuyla davulla, zurnayla, Beyoğlu’nun nazik dönüşümünü başlatıyoruz. Dobra olsun Beyoğlu. Emin olun siz gelişigüzel şeyi yer güzeline layıksınız. Buraya geldik Beyoğlu’ndaki nazik dönüşümü başlatacağız dedik. İşte bugün bilcümle Beyoğlu’nun bütün buradaki kardeşlerimizin yıllarca beklediği iri dönüşümü yapacak ve buradan dolma dalga umum mahallelerimize gideceğiz, göstereceğiz. Tahavvül kuşkusuz yapılırmış milletin, vatandaşın yanı sıra nasıl olunurmuş ve bu projeler nasıl yapılırmış hem Beyoğlulu kardeşim görecek, hem birlikte cümle mahallelerimize inşallah emsal tıpkısı proje olacak. Verdiğimiz sözleri sizlerle aziz Beyoğlu’nu kardeşlerimizle gelişigüzel akdetmek amacıyla geldik. İstanbul’umuz, Beyoğlu’muzu yine çokça koca bir şehircilik adımını burada atmanın mutluluğu gururu içerisindeyiz. Tabiatıyla burada arz büyük teşekkürü Beyoğlulu kardeşlerimle yapıyorum. Zira bize inandılar, bize güvendiler. Yirmi yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koymuş olduğu vizyona inandılar” dedi.

“Tehalüf bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik”

Mutluluklarında üstelik hüzünlerinde bile vatandaşın yanında olduklarını rapor eden Bakan Kurum, “Kıyamet olduğunda tığ yeniden vatandaşımızın yanındaydık. Burada Giresunlu kardeşlerimiz var. Giresun’bile biliyorsunuz başat oldu, kıran oldu. Tığ iki saat bilahare oradaydık. Elazığ’de, Malatya’üstelik hareket oldu. Tığ yine oradaydık. Vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa onların yanında olduk. Hüznü birlikte mutluluğu da bu arada paylaştık. İzmir’dahi sarsıntı oldu. Tığ yine oradaydık. Antalya, Muğla’da hararet oldu. Tığ vatandaşlarımızın yaralarını gidermek için acul ayrımsız şekilde binalarını yaptık, tasdik ettik. Şimdi geçim içerisinde oturuyorlar. Aykırılık bize, nedir bu aceleniz dedi. Bizim acelemiz milletimizin mutluluğudur dedik. Bizim acelemiz milletimizin huzurudur dedik ve bu tatlılıkla, milletimizle alay malay müşterek projelerimizi gerçekleştirdik. Deminden birlikte Beyoğlu’nda Sütlüce’bile yaptığımız ve toplanmış envestisman bedeli 676 milyon lira olan projelerimizi üstelik tamamladık. 398 ev, 20 dükkan, tıpkısı cami ve otopark inşaatımızı tamamladık ve vatandaşlarımıza teslimlerini belediyemize gerçekleştiriyoruz” diyerek konuştu.

“Tıpkı asra sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık”

Serencam 20 yılda gerçekleştirilen projelerde bahseden Hava, “Bittabi bugün inşaatlarına başladığımız bu projemiz, vatandaşımızı geleceğine dayalı attığımız cemi o adımlar Sayın Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında İstanbul’dan başlattığı Türkiye’nin balaban dönüşüm hareketinin tıpkı sonucudur. Bu vesileyle Türkiye Yüzyılı vizyonunun mimarı liderimiz, başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan mutlu, sevgili yolculuğuna çıktığı Beyoğlu’ndan, sevdalısı olduğu muazzez İstanbul’dan sevgilerimizi, saygılarımızı, hürmetlerimizi sunuyoruz. Şişman Türkiye idealimizin omuzlarında yükselen bu aziz şehre harıldamak şereflerin arz büyüğüdür. Burada cıvıl cıvıl beher vatandaşımıza duyduğumuz dostlukla, 20 yıla aşkın hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. ve tehlikesiz olun aynı asra sığacak, yüzyıla sığacak hizmetleri 20 yıla sığdırdık. İstanbul’umuzu Cumhuriyet Altını tarihinin sunma iri eserleriyle, yer iri yatırımlarıyla inşallah bir vakitler olduğu üzere eskimemiş yüzyılda bile yapmaya bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu.

“2035 yılına büyüklüğünde dönüşüme girmemiş tek gayrisıhhi çatı kalmasın istiyoruz”

Çalım, İstanbul’da gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek projeler üzerine ise, “İstanbul’un ciharıyek yanı sıra, zaman 39 ilçemizde projelerimiz var. Bire Bir yerde kentsel transformasyon, bir yerde ulus bahçesi, tıpkı yerde sokağı sağlıklaştırma projesi var. Tığ projeleri vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapacağız dedik. Yerinde fahri ve aceleci anlayışıyla İstanbul’umuzda bugüne kadar 300 bini aşkın konutumuzun dönüşümünü tamamladık. Kararlıyız, gayretliyiz ve inşallah 2035 yılına büyüklüğünde İstanbul’umuzda, Türkiye’dahi dönüşüme girmemiş hiçbir sağlıksız çatı, riskli yapı kalmasın istiyoruz. ve bu tatlılıkla kangren haline dönüşmüş Fikirtepe kentsel tahavvül projesini başlattık. İnşallah önümüzdeki yıl itibariyle bile teslimlerimizi yapacağız. Kül 10 bin konutluk, 30 bilyon teklik envestisman bedeli var. Beykoz’umuzda geçkin Tokatköy Mahallemizde 776 kullanılmamış yuvamızın, dükkanlarımızın temellerini attı. İşte bugün üstelik Okmeydanı’nda 778 konutumuzu gene esnafımızın burada sağlık içerisinde alışverişini yapacağı, vatandaşlarımızın, esnafımızın bahtiyar olacağı 161 dükkanımızı yapıyoruz. Ödemeler vatandaşlarımız anahtarlarını yani evlerini doğrulama aldığında başlayacak. Bugün borçlandığı miktar neyse konutunu konfirmasyon aldığında dahi bire bir miktarı ödeyecek. Açacak teslimi geldiğinde ise doğruluk sahipleri isterse bu miktarı peşinde ödeyebilir, isterlerse 240 ayak tabanı büyüklüğünde vadede taksitlendirebilirler. Yani söz gelişi zaman 150 bin liralık ödemesi olan vatandaşımız evini konfirmasyon aldığında dahi 150 bin lirayı lüzum önceden gerek 240 ay vadeyle ödeyebilir. Tığ milletimize verdiğimiz yekpare sözleri tuttuk. Size saraka verdiğimiz kabil zaman dahi inşallah temellerini attığımız konutlarımızı iki sene içerisinde tamamlayacağız ve tekrar balaban tıpkı coşkuyla inşallah liderimizin, Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla alay malay burada açacak teslimlerimizi yapacağız. Herkesi tapusuna evlerine kavuşturacağız. Burada oturan tamlık vatandaşlarımız yaptığımız durumunda dönüşümle, kullanılmamış ve metin konutlarında hiçbir yere gitmeden, hani diyorlar evet ‘Okmeydanı’ndan sizi uzaklaştıracaklar’, hiçbir yere gitmeden esasen burada oturacak, mahallesinde oturacak, komşularıyla gelişigüzel oturacaklar” dedi.

“İlk Evim projesinde önceki kuralar 7 Teşrinisani’de Şırnak ve Ardahan’birlikte başlayacak”

Birlik Türkiye’nin merakla beklediği “İlk Evim” projesi üzerine mütekellim Nazır Kurum, “Cumhuriyet tarihimizin, Türkiye vizyonumuzun, kullanılmamış yüzyılımızın arz şişman toplumsal ev projesini 500 bin içtimai göz, 1 milyon sosyal konut yapılacak arsa ve yine 50 bin iş yeri projemizi ermiş milletimizle paylaştık. İlk Evim kampanyamızda gençlerimizden, vatandaşlarımızdan, emeklilerimizden, sakat kardeşlerimizden, martir ve gazi ailelerimize büyüklüğünde 5 milyon 135 bin muteber başvuru yapıldı. Bu de aziz milletimizi, projemizi hangi büyüklüğünde sahiplendiğini kemiksiz bir şekilde gösteriyor. Bu projeye üstelik karşı çıktılar, dediler ki yapamazlar. Kaynağı nereden bulacaksınız dediler. Bu projeleri yetiştiremezsiniz dediler. Tığ dahi kaynağımız ermiş milletimizdir dedik. Bu projenin teminatı üstelik garantisi üstelik Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu anlayışla projelerimizi yapıyoruz. İlk kuralarımızı 7 Son Teşrin Pazartesi haset Şırnak ve Ardahan illerinde başlatıyoruz. Bu konutlarla bu arada Güneydoğu bölgemizde ilkokul ilimizde, Maşrık Anadolu bölgemizde yedi ilimiz almak için on iki ilimizde 7-16 Kasım tarihleri beyninde 22 bin 57 konutumuzun kura çekimlerini birlikte gerçekleştiriyoruz. Kuralarımız noter huzurunda olacak. Şeffaf ve enerjik yayınla cemi milletimiz, eren milletimiz süreci izleyecekler. TOKİ’mizin resmi içtimai iletişim araçları hesaplarından izleme edecekler. Ad Çekme çekimlerimizin inşallah tamamını 2023 yılının Mart ayına kadar tamamlayacağız. Birlik yuvalarımızı, hane arsalarımızı, hisse senedi yerlerimizi da meze verdiğimiz kabil iki yıl içerisinde vatandaşımıza doğrulama edeceğiz” ifadelerini kullandı. – İSTANBUL

Share: