Bakan Kasapoğlu: “Ankara Stadı bizim amacıyla prestij aynı eserdir”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, “Biz iktidara geldiğimizde yurtlarda ranza oranı yüzdelik 92’ydi, demincek ise yüzde 9,5.” dedi.

Kasapoğlu, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bakan Kasapoğlu, yararlı olan cümle eleştirileri sıcaklıkölçer aldıklarını ve tamamını vekillik kendisine değerlendireceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Doğruyu yansıtmayan, spekülasyon olan, buut taşımayan, maalesef tamamen iddiadan ibaret olan metin haddinden fazla anlatım da işittik. Bu süreçte beher eleştiriyi tabii cevaplamayacağım. Doğrusu aslı faslı sıfır işlerin ardı sıra koşacak halimiz bulunmayan. İyi kanaat taşıdığını inandığım eleştiriye de gerekli cevabı ortaya kocayacağım. Gönlüm şurası heves ederdi, eleştiri yapanların öneri ve projeyle burada olmaları, bize çırağ tutmaları. Mugayeret anlayışı bakımından proje ortaya koyan tavrı geliştiremedik. Altın muhalefetten şurası de beklerdim; İstanbul, İzmir, Ankara’birlikte belediyecilik söz konusu. Burada geliştirilen gençlik projelerini, barınmayla ilişik ortaya konan yaklaşımları bize eş adına sunmanızı beklerdim. Maalesef bu anlamda çıktı amma haddinden fazla küşayiş intaç etmemiz gerekecek.”

Kasapoğlu, CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener’in bütçe sokum kitapçığıyla ilgili eleştirisine ait, “Aynı risale gündeme geldi. Tabii ben Sayın Şener’in SELIM Fırka bütçelerini hem Umumi Kurulda hem dahi başka ortamlarda anlattığı günleri de çokça gür hatırlıyorum. ‘Ah’ dedim, ‘nereden nereye’ dedim. Dolma dünyadır maatteessüf. Çok dolgunca anlıyorum Sayın Şener, varoluşunuza yakışan huzursuzluğu görüyoruz. Derler kim ‘İnsan kendine bakar.’ Bizim ruhumuzu, zihnimizi bilici bilir. Bilmeyen de kendi kadar bilir. Takdiri tabiatıyla milletimiz yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

“Yurtlarda kâm gelecek oranımız yüzde 97”

Vekâlet yurtları üzerinden yapılan eleştirilere bile yanıt veren Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 milyon öğrenci üzerinden Türkiye’dahi barınma konusunu hesap edenler var. Bize, ‘Rakamlarla gelmeyin.’ diyorsunuz. Rakamlarla gelmeyip ne yapalım? Tığ yaptıklarımızı, ortaya koyduklarımızı bittabi rakamlarla açıklama edeceğiz. 8 milyon öğrenciye, 8 milyon akak kapasitesi sağlanmasına yönelik vesile, yaklaşım gerçekçi değil. 8 milyon öğrencinin kısaca yarısı açıktan okuyor. Diğer yarısı örgün öğrenim, 4 milyon mektepli. Bunların yarısında ilavesi de tevakkuf ettiği şehirde okuyor, yani aileleriyle yaşıyor. 2022 yılında 850 bin 631 gencimiz örgün öğretimde üniversite kazandı. Bu öğrencilerin 502 bini tevakkuf ettiği şehirden ayrılarak okumaya gitti. Bu 502 bin öğrencinin 305 bin 80’i yurtlarımıza referans yaptı. Vuzuh sınıfları birlikte hesaba kattığımızda 430 bin 176 gencimizin başvurusunu aldık. Enformatik sistemimiz tamamlamak; torpilden, liyakatsizlikten bahsedilemez. 8 milyon yatak kapasitemiz olsaydı, 7 milyondan aşkın akak abes kalacaktı. Yurtlarda rica karşılama oranımız yüzde 97. Bu süssüz tıpkısı gelişim değil. Bu Türkiye’nin başarısı ve gururudur. İzmir, İstanbul ve Ankara’de ihtiyat öğrencimiz kalmadı.”

İzmir’dahi belediyeye ilişik hiçbir yurdun bulunmadığının altını çizen Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“İzmir kaç yıldır sizde? Söz Temsili İstanbul’üstelik merhum Kıymetiharbiye Topbaş’ın yaptığı yurtları boyayıp hizmete aldınız. Bize konkre örneklerle teklif sunun, biz buna açığız. Bilgiyi, tecrübeyi birlikte paylaşmaya açığız. Gerçekten ‘yurtlarda ranza’ dediniz ya, tığ iktidara geldiğimizde ranza oranı yüzdelik 92’ydi, deminden ise yüzde 9,5. Mahdut süreci canlı aynı süreç, tığ bu sürecin dinamizmine uygun yerine bire bir dümen anlayışı ortaya koyuyoruz. Gerektiğinde kiralama, satın alma yapıyoruz. Makro olan o ihtiyacı arz aceleci, sunma kılgı ve bildirme ekonomik şekilde fasletmek. Irade arada sırada beklediğimizin üzerinde olur, o ahit bahsettiğim metotlar uygulanır. tek benzeri altyapımız var.”

Kasapoğlu, yurtlardan fotoğraflar üstelik göstererek, “Öğrencilerin beslenmesi için günde 50 milyon teklik gerçeklik ayrılıyor. Bu işi gani yapamayanlara anında yaptırım uygularız, denetimlerimiz var. İstanbul’de 20 bin kapasiteli inşaatımız dahi bitmeme ediyor, çatlak böylelikle birlikte o de bitecektir. O bozuk döneme ait yurtları kapatıp yaptığımız yere taşıyacağız. Haddinden Fazla çağdaş yurtlarımız sunma güzeliyle İstanbul’da olacak.” ifadelerini kullandı.

Kasapoğlu, yurtlarda yapılan anket sonucu gençlerin memnuniyet oranının yüzdelik 93 olduğunu de dile getirdi.

Spor Pupa tartışmalarına dahi karşılık veren Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Diyorlar ki ‘4 milyar 500 milyon teklik reklam harcaması yapmışsınız.’ Spor Küfe’nun masraf şekli, reklam karşılığı ve bu reklam gazeteye, televizyona verilen reklam değil. Ardahan’dan Edirne’ye kadar 6 bin 800 organizasyon var, reklamların gittiği yer burası. 4,5 milyarlık reklam nereye gitti? Atletizmden cimnastiğe, yüzmeden voleybola, basketbola büyüklüğünde 2021 yılında 68 federasyona 901 milyon teklik reklam giderimiz var. 143 milyon lira birlikte tıfıl ve arzulu spor kulüplerinin altyapısını güçlendirme ve tutma üzere harcandı. Bu bile gine sizin yanlış algıladığınız reklam konusu. Esasına geliyorum, 3 milyar 500 milyon teklik amme gurur kuruluşlarına bünye yapımı… Devlette gizlilik olanaksız.”

Sene başında burs, itimat ücretlerini güncelleyeceklerini belirten Kasapoğlu, kredilerle ilişik pahalılık farkını kaldırarak aynı devrimi ortaya koyduklarını, kanunlaşma sürecinin Mecliste devam ettiğini aktardı.

Kasapoğlu, Türkiye’nin zihayat dostu tıpkısı talih olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“ESIR’üstelik öğrenim ücreti kredisi var, tığ da öğrenim kredisi diye niteleyerek tıpkısı öz yok. Harçları tarihe gömdük. Üniversitedeki gençlerin harçlardan haberleri birlikte bulunmayan. Bu bile bir onurdur. 4 almanak lisans eğitimi boyunca öğrenciler, sayı farkı adına İngiltere’bile 68 bin, Norveç’te 44 bin, Hollanda’de 34 bin dolar cesaret kullanırken, Japonya, İsveç, ABD, Kanada, İsviçre ve Finlandiya’de 25 bin dolar cesaret kullanıyorlar. İngiltere’de akıbet 10 yılda lisans eğitim ücretleri 3 misline artık. Ücretsiz üniversite, şişkinlik farkı olmadan faizsiz cesaret ve 81 ilde mikro simgesel ücretlerde. Hakeza tıpkı tabloyu bire bir denge, vizyon, özveri anlayışı olmadan katiyen inşa edemezsiniz. 21 yıllık süreç bu altyapının inşa sürecidir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi bürokrasiyi, hantal mekanizmayı geride bırakan ayrımsız süreç. ‘Türkiye Yüzyılı’nda çıtayı, standartları ilerleme gayesiyle yolumuza devam edeceğiz.”

Bağımlılıkla mücadele

Bağımlılıklarla savaş sporun balaban tıpkısı afi oynadığına belen eden Kasapoğlu, “Tabiiyet hepimizin mücadele ettiği benzeri konu. Bu konudaki hassasiyetler amacıyla teşekkürname ederim. Eskimemiş gelişen bağımlılık türleri dahi var. Spor, bağımlılıkla mücadelede en koskocaman enstrümanlardan biri. O yüzden tesisleşme diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, sporu birkaç branştan ibaret görmediklerini vurgulayarak, ” Zeytinburnu’nda Avrupa’nın yer çağdaş buz pistini açtık. 5 milyon kişiye pandemiye rağmen yüzme öğrettik. Bu ülkeden olimpiyatlarda, arsıulusal arenada nice muvaffakiyetli çoluk çocuk yetiştireceğiz. Tamam tabiiyet türleriyle mücadelede, spor altyapısı olmazsa olmazımız. İstanbul’dan Ardahan’a kadar seçme yerde kuruluş var. Bu tesisleri, kötülüklerle mücadelede panzehir yerine elbette değerlendireceğiz.” diyerek konuştu.

Kasapoğlu, etken sporcular zarfında kadınların oranının yüzdelik 43 olduğunu, bu oranı elan dahi artıracaklarını kaydetti.

“Ankara Stadı bizim amacıyla saygınlık ayrımsız eserdir”

Ankara’üstelik Ulus’taki eski 19 Mayıs Stadı’nın arazisinde yapımına başlanan eskimemiş statla ilişik üstelik vukuf veren Kasapoğlu, “Ankara Stadı bizim üzere saygınlık tıpkısı eserdir. İçindeki spor olanaklarıyla hayat dolu bir minval olacak. Ankara Spor Salonu ve millet bahçesiyle birleştiğinde dünyanın örnek merkezlerinden biri olacak. 2023’te güzelce aynı belirgi alacağız.” diyerek konuştu.

Hiçbir antlaşma seçme endeksli çalışmadıklarını vurgulayan Kasapoğlu, “21 yıldan beri işimiz, derdimiz atmak oldu. Tek şekilde üretmekten, yayın nesir etmekten kalın kafalı durmadık. Sayın Cumhurbaşkanımız diyor kim ‘İnsan ölür, kalır eseri.’ Bizim aslımız bu.” dedi.

Kasapoğlu, tendürüst işsizlikle mücadele ettiklerini ve bu anlamda Uran ve Teknoloji Bakanlığıyla yaptıkları çalışmanın bile meyvelerini vermeye başladığı belirtti.

Atletizm, alıştırma ve yüzme tesisleri yapmanın önemini vurgulayan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Çok mümasil zamanda yüzmede Türkiye’nin olimpiyat şampiyonunu göreceksiniz. Jimnastikte ve atletizmde bile göreceksiniz. Türkiye bundan sonra kabuğunu kırmıştır. Dünyaya çıktı lider bire bir Türkiye var. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekincilik koridoruyla ilişkin misyonuna hanginiz hayran gayrimümkün. İşte Türkiye bu; diplomaside, masada, sahada hararetli Türkiye var. Bu ülkenin gençleriyle, insanlarıyla 85 milyonuyla aynı ve bilcümle olacağız. Üniversiteler bizim genişlik yetişkin paydaşlarımızdan biri. Her gittiğim ilde üniversite ziyareti yapmaya çalışıyorum. Bağımlıkla savaş anlamında üniversitelerimizi yüce hissedar adına görüyorum. Bununla ait alay malay geliştirdiğimiz bağımlıkla uğraş enstrümanlarını sizlerle paylaşacağız. Bütçemiz 85 milyon özellikle koyulmak için, gençler ve sporcularımız üzere okşayıcı olsun.”

Görüşmelerin peşi sıra Cahillik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesi akseptans edildi.

Share: