Bakan Meram Kurum, içtimai göz projesinin matbuat tanıtımında konuştu: (1)

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Maksat Gurur, kentsel dönüşümle şehirlerin altyapısının güçlendirildiğini belirterek, “Bugüne kadar 3 milyon lüp dönüşümünü sağladık ve yıpranmamış yuvalarına mülaki 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik.” dedi.

Bakan Çekicilik, Beşiktaş’ta düzenlenen “Cumhuriyet Tarihinin Arz Iri Sosyal Konut Hamlesi Matbuat Buluşması” programında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı sosyal basamak hamlesinin detaylarını paylaştı.

Son 20 yılda, Türkiye’yi değme alanda tarihi hizmetlerle tanıştırdıklarını belirten Alım, 81 ilde bütün ilçeleri dev eserlerle projelerle donattıklarını dile getirdi.

Yaklaşık 4 sene geçmiş, evcil seçme öncesinde Cumhur Reisi Erdoğan’ın kentçilik manifestosunu car ettiğini hatırlatan Kurum, Türkiye’de yüzde 90’ı toplumsal hane gelmek üzere bugüne büyüklüğünde TOKİ Başkanlığı yoluyla 1 milyon 170 bin göz nesir ettiklerini kaydetti.

Hava, var güçleriyle çalıştıklarını, şehirlerin altyapısını ve üstyapısını güçlendirmek, tarihi mekanları canlandırmak yerine nazik projelerin gerçekleştirildiğini belirterek, “Bu manada tarihe vefa, geçmişe ürkmek anlayışıyla Konya’bile eskimemiş Mevlana Meydanı’nı, esasen Edirne’birlikte Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camii ve çevresinde düzenlemeler yapıyoruz. Bursa’birlikte Ulu Cami etrafında gene belediyelerimizle gelişigüzel yapmış olduğumuz benzeri proje kapsamında Celil Cami etrafını, Bitlis’imizi, köprülerimizi, medreselerimizi, meydanlarımızı baştan ayağa kaldırıyoruz. Toplamda 45 ilimizde, 80 tarihi meydanımızı bulunduğu bölgeyi çekicilik merkezi haline getirmeye ve milletimize aslına makul bire bir şekilde kazandırmaya hız gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir taraftan 70 milyon metrekare büyüklüğüne ulaşan kavim bahçesi projeleri yürüttüklerini nâkil Hava, 455 budun bahçesini da Edirne’den Hakkari’ye kadar vatandaşlara kazandırdıklarını dile getirdi.

Tasavvur Gurur, “Kentsel dönüşümle şehirlerimizin altyapısını güçlendiriyoruz ve bugüne büyüklüğünde 3 milyon habbe dönüşümünü sağladık ve bakir yuvalarına kavuşan 12 milyon insanımızın bu manada hayatlarını değiştirdik. Kendilerinin can ve dünyalık güvenliğini emniyet altına almış olduk.” diyerek konuştu.

Yaşanan afetlerin arkası sıra Elazığ’dahi Malatya’üstelik ve İzmir’dahi tarihinin en şişman inkılap projelerini başlattıklarını, Antalya’da, Muğla’dahi ve Maşrık Karadeniz’in tamamında kıran alanlarında dev aynı yenilenmeye imza attıklarını tamlayan Gurur, Türkiye’nin, ihtiyacı olan herhangi bir ürünü, her hizmeti, sunma aceleci ve nitelikli şekilde üretme kabiliyetine, kapasitesine, kararlılığına topluluk olduğunu söyledi.

“Sosyal konutu, önceliklerimiz ortada gördük”

Gelgel, Türkiye’nin vizyonu ve hedefleri doğrultusunda budun amacıyla arzuladıkları değme hizmeti ika, her eseri ortaya koyma imkanını ve cesaretini gösteren tıpkı mevki olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu mevki ve ulus amacıyla kesintisiz koşmamızın sunma nazik sebebi de herhangi bir ülkeye nasip sıfır bu büyük potansiyelimiz. Bu anlayışla sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır hep sosyal devletin esas görevi olan tahaffuz hakkını, sosyal konutu, önceliklerimiz ortada gördük. 2019 yılında kişi yerel, yenilikçi, milli, sürdürülebilir kaynaklarımızla önce 50 bin, arkası sıra birlikte 100 bin toplumsal ev dedik ve bu projelere 2 milyonu fazla vatandaşımız müracaat ederek büyük tıpkı haz gösterdi. Biten konutlarımız vatandaşlarımız marifetiyle büyük bire bir beğeniyle karşılık buldu. Yerel mimariye, bölgenin değerlerine akla yatkın şekilde inşaatlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Tabii milletimizin taleplerini siyasetin merkezine almış liderimiz, Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla dahi bu başvurunun karşılanabilmesi üzere yıpranmamış yuva yapma hayaliyle vatandaşlarımız evlerine kavuşabilme hayaliyle bu başvurularını gerçekleştiriyorlar.”

Basamak hamlesiyle dünden itibaren telefonlarının susmadığını kaydeden Kurum, vatandaşlardan büyük tıpkı hazzetme gördüklerini söyledi.

(Sürecek)

Share: