Bakan Nureddin Nebati’den koca açıklamalar: Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün olduğu kadar ferda üstelik vermeye devam edecek

Hazne ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Bitkisel, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayına ait endüstri istihsal endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Nebati, küresel ölçekte ekonomik koşulların zorlaştığı Haziran ayında Türkiye’de uran üretiminin etraf beklentisinin üstünde gerçekleşip, yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında çoğalma kaydettiğini belirterek, ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışının yüzde 9,4 olduğunu aktardı.

“MÜSPET GÖRÜNÜM, İKİNCİ ÇEYREKTE MUHTEMEL BÜYÜMEYİ PEKİŞTİRDİ”

Bitkisel, mevsimsel rötuşlu endüstri üretiminin 2020 yılı ikinci çeyreğinde müstevli kaynaklı daralmanın ardından sekiz çeyrek altın süren nema eğilimini sürdürmesini “tüvana” yerine niteledi. Icra Vekili Nebati, resülmal malı üretiminde devam fail sağlam görünümün makine donatı yatırımları başta kalkmak için istihsal potansiyelinde artışa meni ettiğine dikkati çekerek, tecim ve hizmet sektörleri iş hacmi endeksleri ve müteferrik satışlardaki müspet görünümün sağlam uran üretimi ile ikinci çeyreğe ilgili beklediklerini rapor ettiği aktif büyümeyi henüz de pekiştirdiğini anlatım etti.

Bitkisel, “Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; envestisman, istihsal, dış satım ve istihdam odaklı Türkiye Tutum Modeli’miz meyvelerini bugün verdiği kadar ferda dahi vermeye bitmeme edecek” dedi.

Share: