Bakan Soylu, Nevşehir ve Mersin’de maden satıcılarına müteveccih işler başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin’de mızrap satıcılarına müteveccih “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu, Nevşehir Güvenlik Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’üstelik kısaca 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile birlikte sürdürülen ve Türkiye’nin birçok vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Inanma Müdürlüğü, Narkotik Daire Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği işler çerçevesinde toplam 153 şüphelisi bulunan ayrımsız dosyanın söz konusu olduğunu tabir eden Soylu, şöyle konuştu:

“Benzeri bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle alay malay gözaltına makbuz. Zaman mecmu 87 yabansı yani bunlar özellikle mızrap satıcıları, realizasyon edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu anne büyüklüğünde 75’i gözaltına makbuz. senkronik bire bir şekilde şu anda Mersin’bile dahi bir ölçekte kısaca 111 şüphelinin, tekrar uzun zamandır devam fail aynı dosyada, şu asıl kadar 60 denetim de ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’dahi eş anlı tıpkısı şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaş konusunda özellikle eğitim bilimi öğretim dönemi açılmadan evvel birlik illerimizde güç ayrımsız baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şunu rapor etmem gerekir. Bu, ister sınırlarımızda olsun, ister sınırlarımızın içerisinde olsun, bilcümle güvenlik güçlerimiz metal ile mücadeleyi gerçekten dünyanın da takdir ettiği bire bir şekilde hesabına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu ifade etmek isterim. Önceki yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i batı illerinde yakalanırdı. Oysa akıbet yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’da yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren maden yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın maden rotasının hele “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına etmen teşekkül ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı devam ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen Nevşehir’bile yaptığımız operasyonda birlikte gene Mersin’üstelik yaptığımız operasyonda de operasyonun yer kebir ayaklarından benzeri tanesi dahi metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ yerine nitelenen metamfetamine yönelik ayrımsız operasyondur. Bu bile Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani özellikle İran sınırlarından girmektedir. Onun için orada da okkalı benzeri tedbir alınmıştır. Geçen sene yaklaşık 2,5 ton civarında aynı metamfetamin yakalandı. Mecmu bu yılsa bunun yaklaşık şu anda 3 katından dahası düçar durumdadır. Yani meydan baskılamamız, benzeri zamanda farkındalık üretmemiz, ayrımsız zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin konusunda dahi sürmektedir.

Bunu ifade etmemin anlamı şudur. Siz ayrımsız uyuşturucu türünü engellersiniz, o bambaşka ayrımsız alana kendini kaydırmaya meşgul. Bunu sonsuz namına takip fail, bu rotaları sonsuz olarak izlem eden, ne ülkeden ne metal türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izlem fail tıpkı yöntemi etkili tıpkısı şekilde Türkiye izlem etmektedir ve sonuç üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı tevkif, metal arzını ve uyuşturucu satışını, metal naklini tevkif mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve nazik başarılara imza atan lüzum emniyet teşkilatımızı, gerek kurnaz teşkilatımızı tebrik kartı ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: