Bala konuşma merkezlerinin bulunduğu mülk ve kaymakamlık sayısı 138’e yükseldi

Doğruluk Bakanlığınca, yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî ahzüita kurulması işlemlerinin yapıldığı bala müzakere merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Kâh Kanunlarda Mübayenet Yapılması Karşı Kanun kapsamında “yavru teslimi ve çocukla şahsi muamele kurulması”na ilişkin bakir düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin ardından Türe Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle ilk adına 11 ilde çocuk mülakat merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara bile neden olan “yürütme aracılığıyla çocuk teslimi”ne serencam veren yeni uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın çocuk mülakat merkezlerinin sayısının artırılmasına yönelik talimatı konusunda devlet ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla düzentileme başlatıldı. Bu kapsamda yavru ziyaret merkezlerinin bulunduğu iklim sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Sonunda bugüne büyüklüğünde 138 yer ve ilçede bala musahabe merkezi kullanıma sunuldu.

Bala mülakat merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk teslim işlemi, henüz evvel yürütme müdürlükleri tarafından makul tıpkı masraf ve ücret yatırılarak icra memurları ve kolluk kuvvetleri vasıtasıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru musahabe merkezlerindeki işler, daha çok adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri aracılığıyla adına getirilirken, yavru teslimine ilişkin işlemlerde harç ve masraf ya da ayrıksı gelişigüzel sevap alınmıyor. Masarif, Hak Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve iş düzeyleri gözetilerek hazırlanan mülakat merkezlerindeki işler, uzmanlar aracılığıyla cebren değil, çocukla ve taraflarla bildirişim kurularak, bittabi davranmaları gerektiği üzerine delalet edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Söz konusu ülfet merkezlerinin büyüklük genelinde yaygınlaştırılmasına müteveccih çalışmalar sürüyor.

Share: