Balaban Zafer’in 100. yılı kutlanıyor

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Haset dolayısıyla törenler düzenlendi.

Konya Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Ardından Ilbay Vahdettin Özkan, “Galebe İçin Pedalla” temalı bisiklet turunun startını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günün valör ve önemine ilgili mesajı okundu.

Hava Pilot Binbaşı Müstakil Çipo üstelik konuşmasında, milletin bağımsızlığa tutkusunu simgeleyen, eşine az rastlanan bir yiğitlik destanının 100. yılının gururla kutlandığını söyledi.

Tören, öğrencilerin koşma dinletisi, umum oyunu gösterileri ve geçit töreniyle sona erdi.

Programa, Vali Özkan’ın yanı sıra Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, bazı milletvekilleri, sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

Karaman

15 Orak Ayı Cumhuriyet Altını Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, korku duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz Aktekke El Erki Meydanı’nda bitmeme eden kutlamalarda Vali Tuncay Akkoyun ve Belediye Başkanı Kavga Sahtekâr, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Cingöz Gedikli Istem Daştan’ın, günün deme ve önemini anlatan konuşmasından sonradan mehterhane eylem sundu.

Program, geçit töreniyle akıbet buldu.

Kutlamalara DÜRÜST Parti Karaman Saylav Recep Şeker Hastalığı, CHP Karaman Saylav İsmail Atakan Ünver, mülki ve askeri erkan ile vatandaşlar katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, çekinmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu ve Şehremini Evren Dinçer, törene katılanların bayramını kutladı.

Ilbay Aydoğdu, Anadolu’nun kaderinin ağustosta yazıldığını belirterek, “Millet kendisine asırlar süresince devam fail fütuhat ve üç kıtada süren hükümranlığımız sona ermeye başladığında, bizi Anadolu’dan söküp kovmak isteyenlere, yeniden aynı ağustos haset yanıt verdik.” dedi.

Şiirlerin okunduğu tören, eğitimcilerden oluşan halk oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti.

Bitirmiş ve polis ekiplerinin merasim geçişinin ardından İl Uyanık Komutanlığı Komando Bölüğü aracılığıyla Komando Er Andı okundu.

Tören, Ilbay Aydoğdu, DÜRÜST Parti Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu, İYİ Tümen Aksaray Saylav Ayhan Erel ile Belediye Başkanı Dinçer’in, Galibiyet Bayramı tebriklerini kabul etmesiyle sona erdi.

Afyonkarahisar

Kocatepe Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törene, Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Ağabey, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Kahraman, DOĞRU Fırka Afyonkarahisar milletvekilleri Mürtefi Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, askeri erkan ile protokol üyeleri katıldı.

Share: