BALIKESİR – Eskimemiş Sulp İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli tanıtıldı

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Mehabetli Kılıçkaya, ihracata yönelik desteklerle bu alanı elan de güçlendireceklerini söyledi.

Balıkesir Tecim Odasınca düzenlenen programda fasıl temsilcilerine “Yıpranmamış Soy Sop İhracat Destekleri ve Prefinansman Modeli” üstüne bilgiler verildi.

Kılıçkaya, lansman ve brifing toplantısında yaptığı konuşmada, hem dünyalık hem birlikte bakım ihracatına yönelik çok hayat dolu destekler verdiklerini bildirdi.

Geçen dönemde yapılan icraat kapsamında iri başarılar elde ettiklerini vurgulayan Kılıçkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rekor bir ihracatla 2022 yılını kapattık. İnşallah bu ihracatı hem Balıkesir’de hem da ülkemizde tezyit etmek noktasında bilcümle gelişigüzel çalışacağız. Önümüzdeki dönemde ihracatımızı daha de güçlendireceğiz. İhracata verdiğimiz desteklere ayırdığımız bütçe 4 milyar liradır. Bu seneki bütçemiz 7,7 bilyon liralık. İhracat desteklerinden yaklaşık 14 bin civarında firma faydalanıyor.”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz de kentte yapılan çalışmalarla ihracatın daha da artırılacağını dile getirdi.

Organize Uran Bölgelerinin (OSB) sayısını artırdıklarını bildiren Yılmaz, “Bize düşen fariza; ilgisiz olmaktan nükûl etmek, aynı araya gelip piyasayı ongun derk etmek, uluslararası fuarlara katılmak, riziko ahzetmek, atmak ve feda etmek. Balıkesir’üstelik Marmara OSB’de yerimiz kalmadı. Kent merkezindeki iki OSB’yi birleştirdik. Üçüncü etabı üstelik inşallah müstacel kamulaştırmayla Balıkesir’in yatırımcısının hizmetine sunmaya hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

Balıkesir Tecim Odası Başkanı Rahmi Kula ise üyelerinin elan çok ihracat yapabilmesine yönelik aheste mesai içre olduklarını anlattı.

Kula, üyelerinin güçlükle dışındaki birçok fuara ücretsiz katılımlarını sağladıklarını ifade ederek, “Valiliğimizin koordinasyonluğunda odalarımız, borsalarımız ve ilimizin gelişmesine yönelik birçok etkinliğe birlikte imza atıyoruz.” dedi.

Toplantıya, Tecim Bakanlığı Arsıulusal Hizmet Ticareti Umumi Müdürü Emre Orhan Öztelli, Türk Eximbank Umumi Müdürü Ulu Güney, İhracatı Ihya AŞ Umumi Müdürü Kasım Akdeniz ile haddinden fazla sayıda gelişim insanı katıldı.

Share: