BALIKESİR – Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’da fidan dikildi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda 81 ilde eş anlı gerçekleştirilen “11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Haset” etkinlikleri kapsamında Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale, Bilecik ve Yalova’birlikte on binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, iklim genelinde 49 bin fidanın dikildiği 15 noktadan biri olan Gülpınar Mahallesi’ndeki törende, ağaçlandırmanın ötesinde ati nesillerden kendilerine can olan vatan üzere sorumluluklarını üstelik namına getirdiklerini söyledi.

AK Fırka Eskişehir Mebus Harun Karacan ise ” Türkiye Yüzyılı’na Soluk Projesi” kapsamında toprakla buluşturulacak fidanların, yeşil vatanın mensur edilmesi konusunda çabaları perçinleştirdiğini anlattı.

Eskişehir Orman Kesim Müdürü İsmail Korkulu de kentin almanak yağmur ortalamasının azlığı nedeniyle dikilen fidanların şişman öneme cemaat olduğunu belirterek, “Şehrimizin orman varlığını en son seviyelere taşıyarak henüz yeşil bir Eskişehir’e kavuşmak yerine var gücümüzle çalışıyoruz. Yılda averaj 9 milyon fidanı fidanlığımızda üretmekteyiz. Vakit Kaybetmeden Eskişehir’de tepelerin arkasında seçkin yıl 3 milyon rekiz dikiyoruz.” dedi.

Fidanların toprakla buluşturulmasıyla sona eren etkinliğe, Eskişehir Garnizon Komutanı Hava Orgeneral Vuzuh Cemal Kadıoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Yüksek Yeldan, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanı Zihni Etkin, hava müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Balıkesir

Balıkesir’in Altıeylül ilçesi Taşköy Mahallesi’ndeki dikme dikimine Vali Hasan Şıldak, YANLIŞSIZ Öğür Balıkesir Milletvekili Adaletli Polat, Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Mehmet Birol Delice, ilçe kaymakamları, uray başkanları, Orman Nahiye Müdürlüğü yetkilileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Atmaca, programda, eş zamanlı namına 20 ilçede fidanları toprakla buluşturduklarını aktardı.

Edremit ilçesinde, Kazdağları Öğretim Alanı mevkisindeki etkinlikte dahi İlçe Orman İşletme Müdürlüğü koordinasyonunda dağıtılan fidanlar öğrenciler, askerler ve protokol mensupları yoluyla toprakla buluşturularak duygusal suyu verildi.

Havran ile Edremit ilçeleri arasındaki tahminî 5 dönüm araziye 1500 kızılçam, 30 gökçe andız fidanı dikildi.

Çanakkale

Çanakkale’dahi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Orman Havza Müdürlüğü koordinesinde 15 ayrı bölgede bütün 23 bin selvi, kızılçam, leylandi ve mazı fidanlarının dikimi yapıldı.

DÜRÜST Tümen Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, Kurşunlu köyündeki etkinlikte, 81 ilde gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmasının düğün ve bayram havası ortamında gerçekleştirildiğini belirtti.

Çanakkale’üstelik dahi nazik aynı heyecanla fidanları toprakla buluşturduklarını aktaran İskenderoğlu, “Dinimizde, prensiplerimizde da ülkemize, doğamıza sahip çıkmak, ülkemizi ağaçlamak bizim görevimiz. Biliyoruz kim bu doğa bize can. Bu fena hâlde çocuklarımıza birlikte biz bu emaneti iyice bozmak istiyoruz. O yüzden da geçtiğimiz sene parçalanmamış Türkiye’birlikte 252 milyon ongun diktik. Çanakkale’da ise 8 milyon ağaç dikildi.” diye konuştu.

Orman Kesim Müdürü Enver Demirci ise bu sene Çanakkale’dahi dikilen dikme sayısının 4 milyon 850 bine ulaşacağı bilgisini vererek, “Kurşunlu köyündeki arazide ise toplam 5 bin servi, kızılçam, leylandi ve mazı fidanını toprakla buluşturuyoruz.” dedi.

Fidan dikimine, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Belediye Reisi Ülgür Gökhan, Geçit ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Altuğ Kürşat Delice, İl Güvenlik Müdürü Faruk Karaduman, GESTAŞ Umumi Müdürü Mahir Şenlik, ofis müdürleri, öğrenciler ve haddinden fazla sayıda kişi katıldı.

Bilecik

Bilecik’te planlı etkinlikte binlerce ağaç toprakla buluşturuldu.

Ilbay Kemal Kızılkaya, Milli Ağaçlandırma Günü’nde ağaç dikim etkinliğine katılarak, öğrenciler ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Kızılkaya, seçkin fidanın mekân duyarlılığını ve birliği güçlendirerek, geleceğe miras kalacağını rapor etti.

Etkinlikte, 1 Nisan’bile model Kızıldamlar köyünde sâdır orman yangında uymazlık gören alana 40 bin amut dikildi.

Yalova

Yalova il genelinde 5 ayrı bölgede 7 hektar alana 7 bin 700 fidanın dikimi gerçekleştirildi.

Merkeze ilişkin Paşakent Mahallesi’nde mezarlık mevkisinde düzenlenen programda, 3 hektar alanda 3 bin çam fıstığı toprakla buluşturuldu.

Ilbay Yaşamış Erol, DOĞRU Öğür Yalova Mebus Meliha Akyol, Uray Komutan Vekili Mustafa Cesaretsiz, protokol üyeleri ve çok sayıda mektepli fidanlara can suyu verdi.

Share: