Balkı Dağı eteklerindeki tenis kortlarında raket sesleri yankılanıyor

Iğdır’dahi Ağrı Dağı eteklerinde mevcut tenis kortlarına, yavru, tüvana, buğulanmış rastgele yaştan sporcu arzu gösteriyor.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının “Sporu Tabana Yayma Projesi” kapsamında Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Alan Topu Federasyonunun (TTF) yürüttüğü çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Dert Dağı eteklerinde mevcut Halfeli beldesi yolu üzerindeki alan topu kortları, kentte en fazla yeğleme edilen spor tesisleri ortada bulunuyor.

Tenis branşında 5 etken spor kulübü ve 73’ü veteran oluşmak için mecmu 493 lisanslı sporcunun bulunduğu kentte, 6 alan topu kortunu ücretsiz kullanan çocuk, tüvana, buğulanmış her yaştan sportmen burada raket sallıyor.

Günde 200 kişinin kullandığı alan topu kortlarında yılda 12 yerel ve 1 millî turnuva düzenleniyor.

Durmuş: “1 dalga olacak sporcumuzu arıyoruz”

Türkiye Alan Topu Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, tenisin değme yerde oynanması amacıyla federasyon namına türlü çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Tenisi tabana yaymak ve Anadolu’nun değme noktasında bu sporu aktif ayla aktarmak amacıyla çaba harcadıklarını tabir fail Durmuş, şöyle konuştu:

“Iğdır’bile abuhava tenise haddinden fazla makul. Buradaki iklimin avantajları yardımıyla öncelikli illerimizden biri bile Iğdır oldu. Yetenekli çok çocuğumuz var. Yarar mı menfaat, tığ bibi dünyada 1 orostopolluk olacak sporcumuzu arıyoruz. İnanıyoruz ki benzeri çevrim ülkemizden 1 dalavere çıkma. İşte hakeza tohumları serpiştirerek köylerde tarama yaparak sporcu getiriyorsak, belki bire bir dönme o köyden ati çocuk 1 orostopolluk olacak.”

Yılmaz: “6 tenis kortumuz var, akşam saatlerine kadar kırcı”

TTF İl Temsilcisi ve alan topu antrenörü Yasin Yusuf Yılmayan de Gençlik ve Spor Müdürlüğü yerleşkesinde yeni tenis kortlarının yapılmasıyla bu spora ilginin elan üstelik arttığını anlattı.

Başarılı olan sporcuların, ailelerin çocuklarını bu spora yönlendirmesini sağladığını dile getiren Yılmaz, “Toplamda 6 alan topu kortumuz var, gece saatlerine kadar komple. Özellikle Kayısı Cup Turnuvası’nı yaptıktan sonra herkesin tenise ilgisi artmaya başladı.” diye konuştu.

“Gelişigüzel mahallede çocukların elinde vuraç görebilirsiniz”

Kentte teniste yaşanan bu hareketlilikle bir nice balaban başarıya bile imza atıldığını nâkil Yılmayan, şunları kaydetti:

“Sonuç 2 kamer içerisinde tenis takımımız Analig’dahi Türkiye 7’ncisi oldu. Manisa’bile 2. Lig’da final oynadık. Kayısı Cup’ta çiftlerde dömifinal, teklerde çeyrek altın final gördük. Dert Dağı Cup Tenis Turnuvası’nda, Erkân 2. Grup’ta sporcumuz böke oldu. Bu dereceler geldikçe dahi arzu artıyor. Iğdır’da alan topu bundan sonra tabana yayıldı, seçkin mahallede çocukların elinde raket görebilirsiniz. Gelişigüzel anlamda, tesisleşme, pakt, idman üzerine emniyetsiz bire bir seviyeye ulaştık.”

Yılmaz, kentte tenis sporunu yaygınlaştırmaya devam edeceklerini belirtti.Share: