Ballıca Mağarası’nın UNESCO Acun Mirası listesine girmesi üzere çalışmalar sürüyor

Tokat’ın Muamele ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası’nın UNESCO Dünya Mirası temelli listesine girmesi amacıyla icraat devam ediyor.

İl merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Ballıca köyünde 1085 rakımlı tepede kâin in, dünyanın genişlik şişman ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor.

Milyonlarca yılda oluşan damla taş ve dikitlerle ziyaretçilerin ilgisini çekici mağara, keşfedilmemiş bölümleriyle gizemini koruyor.

Özellikle yurt içinden çokça sayıda kişinin musahabe ettiği mağarada ender rastlanan soğan sarkıtları ve türlü oluşumlar bulunuyor.

“Havuzlu”, “şişman damlataşlar”, “çamurlu”, “müstehase”, “yarasalı”, “çöküntü”, “sütunlar”, “mantarlı” ve “kullanılmamış” ismini taşıyan salonları ziyarete yıldızlı olan in, astım hastaları ile yerel ve yabancı turistlerin uğrak mekanları arasında vadi alıyor.

Ballıca Mağarası, sayı farkı 18 paye sıcaklığı ve yüzde 54 gönen oranıyla da ilgi çekiyor.

“Acun Bırakıt Listesi Uğrunda Ballıca Mağarası Projesi” adı altında 2017’üstelik başlatılan icraat, mağaranın 2019 yılında “UNESCO Dünya Mirası Arızi Listesi”hangi alınmasının arkası sıra hızlandırıldı.

Tokat Valiliği, Mutedil Karadeniz Kalkınma Ajansı, Natür Esirgeme ve Milli Parklar Müdürlüğü ile İl Hars ve Turizm Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen çalışmalar kapsamında, Ballıca Mağarası’nı ziyarete gelenlerin konaklayabileceği doğaya makul evler yapılıyor.

Antrparantez bölgede kafe ve aşçı ile yavru parkının yapımı sürüyor. Mağara çevresinin düzenlenmesi ve almaşık gidiş yollarının yapımı için da mesai yürütülüyor.

Çalışmalar aşmak üzere

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, AA muhabirine, çalışmalar kapsamında mülga Ballıca Mağarası’nın aynı müddet geçmiş esasen ziyarete açıldığını söyledi.

Turistlerin mağaraya bağ gösterdiğini tamlayan Hatipoğlu, “14 bungalov ev pansiyon yapılıyor. Antrparantez tayin ve bey mekanları iyileştirildi. Kafeterya büyütüldü. İnşaat çalışmaları ödemek üzere.” dedi.

Sezonu tamamen ıskalamama yerine mağaraya giriş kısmını etken kuzuluk getirdiklerini anlatan Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Mağaraya girişler şu zaman tür. Çokça andıran zamanda gösterme ve satma alanları, kafeteryamız hizmete girmiş olacak. Tokat turizmi amacıyla apayrı konumu olan Ballıca Mağarası’nı Türk turizminin hizmetine açmış olacağız. Mağaramızı alelhusus hafta sonları 2 ila 3 bin dirilik konuşma ediyor. hafta içi de turlarla bitmeme fail ziyaretçi yoğunlumuz var.”

Ziyaretçilerden Istek Özensen ise mağarayı büyüleyici bulduğunu vurgulayarak, “Daha evvel de mağaralar gezdim amma burası büyüleyici bire bir saha. Ballıca Mağarası’na ilk kez geliyorum. Aşağılık kadir aynı meydan.” ifadesini kullandı.

Share: