Barajda adeta tıpkısı damla su kalmadı

Barajda adeta tıpkı katre akarsu kalmadı

Sivas’ın içme suyunun bire bir kısmının karşılandığı 4 Eylül Barajında akarsu az daha tamamen çekildi

SİVAS – Sivas’ın içme suyunun tıpkı kısmının karşılandığı 4 Eylül Barajı’nda su az daha ağız ağıza çekildi. Barajın 2 yıl ilk çekilen görüntüsü ile akıbet havadan yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi.

Sivas site merkezine uzaklığı 19 kilometre olan Kolluca köyü yakınında mevcut ve şehrin içme suyu ihtiyacının karşılandığı 4 Eylül Barajı yaşanan şişman kuraklığı gözler önüne serdi. Kuraklık ve elverişsiz yağış dolayısıyla barajda adeta içilebilecek bire bir katre su kalmadı. Kentin içmece suyu ihtiyacının tıpkı kısmının karşılandığı barajda akarsu kırat liyakatsiz noktasına geldi. Adeta suyu kalmayan barajın 2 yıl önce çekilen görüntüsü ile sonuç halinin görüntüsü artan yağışsızlık hızını ortaya koydu. Öte yandan kentin susuz kalmaması amacıyla kolları sıvayan Sivas Belediyesi, tahminî 50 kilometre uzaklıktaki Taşıt Ilgi barajından 4 Eylül Barajına su takviyesi takviyesi için başlattığı çalışmaları ateşli aynı şekilde sürdürüyor. Kül hızıyla devam eden çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanması ve 4 Ilkgüz Barajına suyun verilmesi bekleniyor. Sivas Şehremini Hilmi Âlim neredeyse her ahit sahaya anbean çalışmaları yerinde izliyor.

“Barajda tek su kalmadı”

Köy sakinlerinden Ömer Yalçınkaya, barajda suyun kalmadığını söyleyerek, “Yağmurda yağmıyor, karda yağmıyor. Baraj gün günden çekildi. Barajda tek madde kalmadı. Yalnız dibinin çamurları kaldı. Sivas’ın içmece suyunun aynı kısmı buradan karşılanıyor. Bekâr su kalmadı, bitti. Irmaklardan su gelmiyor. Eskiden akarsu gelirdi, su aşkın olunca biz karşıya geçemezdik. Yağmur ve kar yağacak kim baraj dolsun. Bu mevsimde kar yağmıyor. Kafasız olarak bu duruma üzülüyoruz. Kar yağdığı ahit değme şey artımlı evet. Görünenlerin dibi çökelge” dedi.

Karye sakinlerinden Ön Gün Yalçınkaya ise, baran yağmadığı amacıyla barajın bu halde olduğunu söyledi.

Share: