Bartın haberleri! TBB heyeti ve 13 ilin baro başkanı Amasra Adliyesi’ni müzakere etti

Türkiye Barolar Birliği (TBB) heyeti ve 13 ilin baro başkanı, Amasra Adliyesi’ne ziyarette bulundu.

TBB Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez’in başkanlığını yaptığı yıldız bilimi, Amasra Adliyesi’ne gelerek Bartın Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Töz ile görüştü.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili beyaz zehir ocağında meydana gelen patlamayla ait soruşturmaya ilişkin görüşlerini ileten Suiçmez, çıkışta gazetecilere, TBB ve 81 memleket barosu hesabına Amasra halkına başsağlığı dileklerini iletti.

Patlamanın meydana geldiği andan itibaren Bartın Barosunun görüngü adına her an mukteza çalışmayı yaptığını nâkil Suiçmez, Amasra’daki maden kuyusu patlamasının, Türkiye’üstelik doğruluk tarihinin eke benzeri dönüm sürecini oluşturacağını söyledi.

Suiçmez, etkili aynı sormaca yürütülerek sonuçların yargıya iletilmesi görevinin yargının bütün sacayaklarına düştüğünü tabir etti.

Soruşturma aşamasından yargının diğer süreçlerine büyüklüğünde yardım sunacaklarını belirten Suiçmez, “Şunun bilinmesini istiyoruz kim Türkiye’de bundan sonra tek yurttaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliğinin ve 81 baromuzun bu konudaki görüşü budur. Bu söylemle üstelik görev başına geldik. Eminim burada yapılacak soruşturmada hepimiz üzerine düşeni yaptığımız noktada türe yerini bulacaktır. Bizler burada görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız.” diyerek konuştu.

Açıklamada, Suiçmez’e, Bartın Baro Başkanı Ferhat Parlatır ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak barolarının başkanları eşlik etti.

Heyet, daha sonradan beyaz zehir ocağındaki patlamada hayatını kaybeden madencilerin ailelerini mülakat etti.

Share: