Başbuğ Çıpa: “Mutluyuz ve gururluyuz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çıpa, TEKNOFEST KARADENİZ’le ilgilendiren değerlendirmelerde bulunarak, “Şehrimizde da haddinden fazla bol tıpkısı koordinasyona imza atıldı. Çocuklarımız ve torunlarımız imdi, bambaşka tıpkı dünyaya bakar ayla ati. Bu yüzde çok mutlu ve gururluyuz” dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nın milli uygulayım bilimi hamlesi kapsamında düzenlenen TEKNOFEST’in 5’ncisi Samsun merkezli Karadeniz’da yapılıyor. İlk zaman büyüklük genelinden ve yetersiz dışından gelen ziyaretçilerle kilolu katılımın yaşandığı festivale bent her an artıyor. Havacılık ve feza araçları özellikle oluşmak için çocuklar ve gençler yoluyla üretilen teknolojik ürünlerin sergilendiği festivalde vatandaşlar, Samsun Büyükşehir Belediyesi standına ağır sıklet ilgiyi gösteriyor. Çocuklar ve çoluk çocuk, Formula-1 yarış aracının simülasyonunda sürüş deneyimi yaşarken, VR sanal gerçeklikte dijital baziçe teknolojisinin heyecanını yaşıyor. Antrparantez Karelog zeka oyununda ise hem şehrinin kültürel özelliklerini tanıyor hem de ödüller kazanıyor.

Uçak gösterilerinin coşkuyu artırdığı festivalde vatandaşlara elleriyle dondurma izaz ederek çocukların ve gençlerin coşkusuna ortak olan Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çıpa, halkın gösterişli ilgisinin herkesi şaşırttığını tabir ederek, “İlk günkü açılışta sistem kadar ben üstelik çok şaşırdım. 23 almanak siyasal hayatımda bu kabil organizasyonlara çokça ek birisi olarak filhakika ben üstelik çok etkilendim. Halkımız, coşkusu ve heyecanıyla tahammülfersa benzeri şekilde iştirak sağlıyor. Şuan ülkemizin herhangi bir yerinden gelip festivale katılanlar var. Nedeniyle hep yorgunluğumuz daha çok. Bugün üstelik tekrar hep alan tıklım tıklım. Çocuklarımızın ve gençlerimizin gözlerinde ülkemizin ve şehrimizin geleceğini ve vizyonunu daha açık görüyoruz. Çıktı bambaşka bire bir dünyaya bakar ağıl geliyorlar. Şuan ülkemizin başkaca dünyanın genişlik büyük teknolojik bulgularını, üretimlerini, bilgiyi görebiliyor, elleriyle dokunabiliyor. Nedeniyle ülkemiz, şehrimiz, halkımız, gençlerimiz ve çocuklarımız hesabına çokça mutluyuz. Samsun dışından mevrut misafirlerimize haddinden fazla teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu. – SAMSUN

Share: