Başbuğ Pekmezci: “105 yıl önceki can kuşu ve heyecanla algı ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır”

Bayburt Şehremini Hükmü Pekmezci, “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 sene esbak can kuşu ve heyecanla alacak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi gelecek kuşaklara aktarmaktır.” dedi.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. sene dönümünde tıpkısı tasa yayımlayan Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, şu ifadelere saha verdi:

“Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan yekpare 105 sene geçmiş Bayburt’umuzda de tecessüm etmiştir. Vatanını yalnız imanına ve yetersiz sevgisine istinaden koruyucu, eş, koca, tendürüst, buğulanmış demeden mevzilerde birlik varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu kasıt için kanlarını döken alp ecdadımız sürgit milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ekim 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Gücük Ay 1918’e kadar sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında cemi yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Gücük Ay 1918’de Bayburt’umuzu bile aydınlatmış, Allah’ın izniyle muazzez ecdadımız ve alp ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere akıbet vermiştir.

Şehrimizin antagonist işgalinden kurtuluşunu, 105 sene geçmiş can kuşu ve heyecanla idrak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin illet Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destani mücadeleyi, Yukarı Kırzı Köyü’ndeki namus abidesi kadınlarımızı onlara adamakıllı anlatmalıyız.

Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizin 21 Şubat Halas gününü tebrik ediyor, başta Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bu kutlu mücadelenin isimsiz kahramanları oluşmak amacıyla ermiş vatanımız üzere seve seve can veren yekpare şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum.

Ayrıca 6 Küçük Ay 2023 Pazartesi haset meydana mevrut hareket felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini temenni ediyorum.” – BAYBURT

Share: