Başkent’te pilav yiyecek günü düzenlendi

Başkent’te pilav yeme günü düzenlendi

ANKARA – Geleneksel olması planlanan ‘Osmancık Pilav Yiyecek Günü’ başkentlilerin beğenisine sunuldu.

Hamamönü Taceddin Dergahı’nda gerçekleştirilen Osmancık Pilav Yeme Günü’nde, Çorum’a ilişkin pilav ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Planlı etkinlikte bir numara gelene 1 kilo pirincin verildiği Ayıkla Pirincin Taşını ünlü pirinç tasfiye yarışması düzenlendi. Altındağ Belediyesi’nin eş sahipliği yaptığı pilav gününe Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı’nın beraberinde çokça sayıda vatandaş katıldı. Pilav aşındırmak için kuyruk oluşturan vatandaşlar, planlı yarışmayla hem eğlendi hem birlikte doyasıya pilav yedi.

Altındağ Belediye Reisi Asım Balcı, burada yaptığı konuşmada, kendisinin birlikte Çorum Osmancıklı olduğunu anlatım ederek, ” Osmancık bayrı aynı site, çocukluğumun geçtiği bire bir kaymakamlık. İkram edilen pilav ve başka ikramlıklar berekete çevirici olacaktır” diye konuştu.

Lezzetin Kızılırmak suyundan geldiğini belirten Aşevi Ramazan Sever pilavın püf noktalarından ele alarak, “İyi pilav sevgiyle yapılır. Suyunu çokça adamakıllı ayarlamak geçişsiz, kavurması katlanılamaz olmalı. İyi kavurursan suyunu dört dörtlük verirsen domuzuna tamam. Hem tadı hem de lezzeti tamam” ifadelerini kullandı.

Planlı yarışmada pirincin taşlarını rakiplerinden ilk bularak 5 kilogramlık pirinç ödülünün sahibi olan delege Halise Ensesi Kalın, tesadüfen yarışmaya katıldığını ve ayrımsız paket pirinç kazandığı için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Etkinlik, Çorum’dan getirilen Millî Foto Sergisi gösterimiyle sona erdi.

Share: