Başsavcı Tığ: “İlk önceliğimiz vatandaşı uymak, nüfuz etmek olmalı”

Samsun Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Sabri Tığ, meslektaşlarına seslenerek, “İlk önceliğimiz vatandaşı itaat etmek derk etmek olmalı. Benim kapım bütün vatandaşlarımıza ve hele avukat meslektaşlarımıza sonuna kadar kategorik” dedi.

Samsun’da 2022-2023 adli yıl açılışı töreni gerçekleştirildi. Samsun Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra daha sonra program Samsun Adliyesi İsa Amut Konferans Salonu’nda devam etti. Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Adalet Komisyonu Başkanı Nahit Köseoğlu ve Samsun Barosu Başkanı Av. Bulak Gürsel Yıldıran birer meşveret yaptılar.

“Hep şikayet mekanizmasında olursak ayrımsız yere varmamız cins gayrimümkün”

İki çocuğunun avukat olduğunu hatırlatan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Avukat babası kendisine az buçuk elan üsten de bakıyorum konulara. Kesinkes sorunlarımız var. Eksiklerimiz kesin var. Doğruluk belki geç görünme ediyor. Böylece da adaletin işve edeceğine dayalı haddinden fazla umumi ve inandığımız tıpkısı kanaatimiz var. Bütün şikayet mekanizmasında olursak aynı yere varmamız cins olamaz. Hep birlikte ahali ele yöneltmek yoluyla İnşallah bunlar telafi edilir diye düşünüyorum” diyerek konuştu.

“İlk önceliğimiz vatandaşı dinlemek, hissetmek olmalı”

Kapılarının herkese açıkça olduğunu belirten Samsun Cumhuriyet Altını Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, yeni adli yılda bilge, savcı ve personel sayısının arttığını ve kadrolarının güçlendiğini açıkladı. Kılıç, “Samsun Adliyesinde 1 başsavcı ve 4 başsavcı vekiliyle birlikte 58 müddeiumumi gelmek üzere toplanmış 63 başsavcılık kadrosu ve 73 bilge bakım etmekte. Adaletin tecellisi için canla başla uğraşmaktalar. Elden hizmet etmek yetmez. Kapımızın bölüt kategorik olması gerekir. Ben üstelik meslektaşlarımızdan istirham ediyorum. Gerçekten şişman benzeri cansiparane çalışıyorsunuz, çalışıyoruz. Ancak geçmiş önceliğimiz vatandaşı itaat etmek yakalamak olmalı. Benim kapım bütün vatandaşlarımıza ve alelhusus avukat meslektaşlarımıza sonuna kadar kategorik. Benimle ahbaplık etmek talip vatandaşlarımızı kendim şahsen ya kendim dinliyorum ya üstelik başsavcı vekillerine yönlendiriyorum. Nedeniyle bu devletin kapısı sonuna kadar degaje olmalı meslektaşlarımıza ve bütün vatandaşlarımıza” ifadelerini kullandı.

“Türk yargısı yerine esas amacımız halkımıza aklı başında doğruluk hizmeti sunabilmek”

Doğruluk Komisyonu Başkanı Nahit Köseoğlu ise, “Yıpranmamış adli yılın milletimize ve cemi insanlığa hak, özgürlük ve sulh getirmesini murat ediyorum. Önceki yıllardan kaybettiğimiz fedakar meslektaşlarımız, hâkimiyet şehitlerimizi, vatanımızı müzaheret etmek amacıyla duygusal veren güvenlik güçlerimiz ile vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Türk yargısı namına anne amacımız halkımıza kusursuz türe hizmeti sunabilmek, adalete olan güvenlerini tema ayrımsız şekilde gerçekleştirebilmek, amme vicdanını tatmin edebilmektir. Ünsiyet sistemlerinin asli unsurlarından olan etki bağımsız olmaya hem muhtar hem da mecburidir” şeklinde konuştu.

Programa ayrıca, Samsun Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Nihat Soğuk, Samsun Nahiye Adalet Mahkemesi Başkanı Erol Boğa, Mıntıka İdare Mahkemesi Başkanı İshak Sağır, Havza Adalet Mahkemesi Cumhuriyet Altını Başsavcısı Fahri Gülay, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Atakum Belediye Başkanı Cemil Savran, Kıran Asayiş Karadeniz Mıntıka Komutanı Mümessil Miralay Ahmet Batur, Samsun İl Bitirmiş Komutanı Açıkgöz Mümessil Miralay Ömer Ersever, Samsun TSO Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu, Samsun Emniyet Müdür Yardımcısı Miğfer Bostancı, kaymakamlar, sivil sosyete kuruluşu ve dide temsilcileri, daire müdürleri ve adli ve idari egemenlik mensupları katıldı. – SAMSUNShare: