Batman’da firez yakanlara ense sınırdan ukubet uygulanacak

Batman Valisi Ekrem Canalp, anız yangınlarıyla mücadelede cezai müeyyidelerin en üst sınırdan uygulanacağını tabir etti.

Vali Canalp başkanlığında Valilik Derinti Salonu’nda düzenlenen toplantıda firez yangınları uğraş çalışmaları masaya yatırıldı.

Toplantıda anız yakılmasını göğüslemek, tabii dengeyi arkalamak ve arazilerde bulunan erke ve enformasyon iletim hatlarının beis görmesini engellemek üzere Batman ile Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde anız yangınlarıyla uğraş çalışmaları değerlendirildi.

Vali Canalp, toplantıda, anız yakanlara en son sınırda cezai müeyyide uygulanacağını söyledi.

Kent forma ve ilçelerinin birlikte Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde çiftçilere anız yangınlarının zararları konusunda bilgilendirici faaliyetlerin yürütülmesini talip Vali Canalp, firez yangınlarının doğaya, aşılanmamış hayatına, belde ve insan sağlığına verdiği zararların çalışkan benzeri şekilde vatandaşlara anlatılmasını istedi.

Bu kapsamda bilgilendirici broşürlerin hazırlanması, reklam panosu, toplumsal iletişim araçları ve internet mecralarında lüzumlu bilgilendirmelerin yapılması üzerine ilgili kurumların koordineli tıpkı şekilde çalışması talimatı veren Canalp, “Vatandaşlarımız firez yangınına karşı duyar ve titiz olmalı. Firez yangınları ile mücadelede cezai müeyyidelerin en üst sınırda uygulanacağını ifham etmek istiyorum.” dedi.

Toplantıda alınan değişmeyen gereği, 2022 yılı üzere anız yakanlara dekar başına 109,49 teklik yönetimsel nakdî ceza uygulanacak.

Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara komşu yerlerle meskun mahallelerde işlenmesi durumunda ukubet 5 hatim artırılacak.

Toplantıya Ilbay Yardımcısı Eder Kılıç, Sason, Kozluk, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Bismil ve Silvan kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Bitirmiş Başkan vekili, ait gurur müdürleri, kaymakamlık uyanık komutanları ve kaza ekincilik müdürleri de katıldı.

Share: