Bayburt esnafı depremzedeler üzere işyerlerinde çalışıyor günlük kazançları sarsıntı bölgesine bağışlanacak

Zelzele bölgesine Bayburt’tan yardımlar çabukluk kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bayburt halkının büyük cansiparane katkılarını sunduğu yardım kampanyalarına ayrımsız yenisi henüz eklendi. Bayburt esnafı günce kazançlarını sarsıntı bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye çevirme gayreti zarfında olan esnaflara vatandaşların desteği da gecikmedi. Aşçı, erkek berberi, ustalık servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, bütün esnafların bindi vermesini istediler. Lokanta sahibi Ozan Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günce cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonradan, antlaşma kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını tabir ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine açar olmak hesabına bu kararı aldıklarını belirterek, “Cenabıhak bol eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki her şeyi o tarafa akıllıcasına akıtmaya çalışıyoruz. Vakit Kaybetmeden tığ değil bilcümle Bayburt. Hemen Bayburt değil, bütün ülkemiz, dünya ülkeleri. Cenabıhak hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Biz dahi dedik kim elimizde avucumuzda tıpkı madde kalmadı, aynı ekmek teknemiz var orada birlikte kazandığımız ne varsa Cenabıhak rızası üzere o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Tanrı bu millete benzeri daha hakeza ayrımsız kıyamet yaşatmasın. Kimse yanı sıra tıpkı madde götüremeyeceği kadar biz birlikte kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız bihakkın hesabına ulaşırsa hangi alabalık, Cenabıhak niyetimizi kabul etsin inşallah. Yaptığımız aynı akarsu damlası büyüklüğünde ihtimal ama inşallah birilerine açar olur” dedi.

Bir özge aşçı esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz el günlerden geçiyor, temas ve bu arada olma zamanımız” diye niteleyerek, “Tığ Balcı kardeşler yerine çocuklarla bu arada bir karar aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu sonuç değil, daha yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi örnek olmak adına yaptık. Allah akseptans eylesin. Bilcümle afetzedelere eski olsun diyoruz, ölenlere rahmet olsun, yaralılara rabbim müstacel şifalar versin. Memleketimiz edisyon günlerden geçiyor, ilişki ve beraber olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Misyon Miktar, bütün esnafların nazik siftinlik demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Biz Bayburt’ta berberlik fail tıpkı esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Hep esnaf kardeşlerimizin da böyle tıpkı olayın süresince olmalarını çok isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Allah benzeri daha böyle ayrımsız şiddetli bize yaşatmasın, Türkiyemin başı esen olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla birlikte devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz ateşçi depremzedelere bağışlıyoruz. Dönme temas olma günüdür, Türkiye’mizin başı iyi olsun. Şunu birlikte buradan izah etmek istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sıhhatli olsun” dedi. – BAYBURT

Share: