Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar tün saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, süs havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Vadi vadi kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın arkası sıra, kuru antipatik ve ayaz yerini tıpkı nebze olsun mutedil havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla alay malay Bayburt Belediyesi karla uğraş ekipleri, çalışmalarını titizlikle sürdürerek öğrencilerin meslek amacında sorun yaşamaması üzere seferber olurken, gidiş geliş akışının vahim olduğu yerlerde ise kar özleştirme araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde eksiklik 10 dereceye büyüklüğünde sakıt hava sıcaklığı ise devir saatlerinde akıl etkisiyle 0 etap olarak ölçüldü. Kuraklık olmaması namına kar yağışına sevinen vatandaşlar, kuru sevimsiz ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın çokça soğuk olduğunu bildirdiler. Karlı bir sabaha uyanan Özgür Çipo isimli bir yurttaş, anahtar üzerindeki karları süpürerek, “Bilindik Bayburt şartları, havalar hakeza olunca zahmet çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya da versin, ayaklanma etmiyoruz amma tığ bile biraz yalım görseydik bereketli olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Şubat tarihinde kilolu kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli yurttaş ise, kar yağışını güçlükle bulduğunu ve Bayburt’ta bozuk kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Gücük Ay’ta henüz aşkın kar yağardı. Kaleden kurtuluş örgütleriyle gelişigüzel inerdik, 21 Gücük Ay gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları site dışına atardık. O zamanlarda kar çok yağardı, belimize büyüklüğünde gelirdi. Bu senelerde giderek us azaldığını görüyoruz amma yağmurlarla bu arada Allah bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı ne kadar çok olursa su o kadar bereketli peki. Şu dakika yağan kar elverişsiz, 50 santimetreyi üstelik bulmadı. Sunu azından arazide 1 metreye mümasil kar olması lazım lazım ki, akarsu kaynakları çoğalsın. Kar adım adım eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında nem meydana getirir. Baran sonsuz yağdığı amacıyla arazi suyu çekmez. Ev ise yerey cirim, emer suların birikmesine, suların düz altında toplanmasına sebebiyet verir. Hatır bereketi daha fazladır diyebiliriz” diye niteleyerek konuştu.

Bununla gelişigüzel Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünün albeni adisyon raporuna göre, hava sıcaklığı bakir haftayla gelişigüzel Bayburt Forma ve ilçelerinde eksi 8 ila 10 evre ortada tahavvül gösterecek, karlı gelgel yerini parçalı bulutlu havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren yeniden etkin olacak.

Share: