Bayburtlu vatandaşın sevimsiz havayla imtihanı: 5 ikmal kazak giydi

Bayburtlu vatandaşın sevimsiz havayla imtihanı: 5 mezuniyet kazak giydi

BAYBURT Antipatik havaların iyiden iyiye kendini hissettirdiği Bayburt’ta vatandaşlar dondurucu soğuklar karşısında hatim intaç giyinerek kendini koruyor.

Kar yağışının olmadığı Bayburt’ta arık itici ve ayaz hayatı hırçın yönde etkiliyor. Kısmen donan Çoruh Nehri’nde ise mihman yeşilbaş ördekler serin sulara dalıp çıkarak görenleri kendine hayran bırakıyor. Güneş saatlerinde gelgel sıcaklığının eksi 3 ile 5 mertebe arasında tahavvül gösterdiği Bayburt’ta gece saatlerinde gelgel sıcaklığı sıfırın altında 15 etap adına ölçüldü. Sibirya soğukluklarının yaşandığı Bayburt’ta çeşmeler, süs havuzları ve Çoruh Nehri dondu. Kar yağışıyla alay malay itici havanın yerini mutedil havaya bırakacağını söyleyen vatandaşlar, kar yağışını dört gözle beklediklerini bildirdiler.

Kat intaç giyindi esasen da üşüyor

Soğuğa karşı 5 mezuniyet kazak giyinerek tılsım alan Şinasi Budak isimli vatandaş, havanın çokça itici olduğunu belirterek, pestil olmamak namına itmam tekmil giyindiğini söyledi. “Geceleyin sakın hariç çıkmayın donarsınız” diye mütekellim Budak, “Görüldüğü için Bayburt çok antipatik. Birinci ayın ortalarındayız, 5 tane kazağı üst üste giymişiz. Şeb dışarıya zinhar çıkmayın, dondurucu antipatik var. Ki dışarıya çıkarsa donmuştur, bu bilesiniz” ifadelerini kullanarak olaya şakayla yaklaştı.

Soğuktan tıbbi maskeyle korunmaya çalışan tıpkı başka yurttaş Kadriye Tüfekçi ise, “Havalar çok itici, Bayburt’ta varagelmek on paralık cılız değil. Maskeyi üşüdüğüm amacıyla, soğukta züğürt olmamak için takıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Hollanda’dan Bayburt’a kar üzere mevrut gurbetçi hayalet kırıklığı yaşadı

49 senedir Hollanda’da dallı güllü Başarmış Torunoğlu isimli gurbetçi vatandaş bu yıl Bayburt’a on paralık kar yağmadığını belirterek, kar hevesiyle geldiği Bayburt’tan kalbi kırık bir şekilde ayrılacağını sözlerine ekledi. “Kar namevcut diyerek üzülüyoruz” diye konuşmasına devam eden Torunoğlu, “Hollanda’dan Bayburt’a kar göreyim diyerek geldim ama kar namevcut. Olsun itici çekicilik var, soğuğu kıvançlı etti bizi. Hollanda’da 49 senedir deniz seviyesinin altında yaşıyorum o yüzden Bayburt’ta kar müşahede hevesim vardı ama ne efsus ki elimiz gereksiz döneceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sakat kışlar kalmadı”

Bayburt’ta sonuç beş altı yıldır şita mevsiminin çarkıt kışlara bakılırsa antipatik geçmediğine dikkat çeken İlhan Gülhan isimli vatandaş, Bayburt’un soğuğuna alışkın olduğunu rapor ederek, “Sakat kışlar demin kalmadı. Bayburt gene antipatik amma bu soğukların elan sertini gördüğümüzden bu soğuk havalar bizi etkilemiyor. Mevsimler değişti, Bayburt’ta vaktiyle 9 ay kış vardı deminden ise 3 kamer kış var. Sülale, Şubat, Mart sevimsiz geçiyor. Bilemedin 4 kamer soğuğumuz var” şeklinde konuştu.

Share: