Bayburt’ta şita akşamları “tel helvası” geleneğiyle tatlanıyor

Bayburt’ta itici şita geceleri, köy odalarında asırlardır devam eden “lif helvası” geleneğiyle tatlanıyor.

Köy sakinleri, yöreye özgü lif helvasını, kış mevsiminde karlı ve antipatik havalarda un, yağ, şeker hastalığı ve sulu zırtlak suyundan yapıyor.

Lif helvanın yapımı, önce evvel kaynatılan akarsu ve şekerin donuk arkaç gelinceye büyüklüğünde karıştırılmasıyla başlıyor. Noksan öz bardağı sulu zırtlak suyunun eklenmesi sonrası fersiz halini kayran şerbet, nazik benzeri tepsiye dökülerek itici havada kit kıvamına getiriliyor.

Usta ve vatandaşlar vasıtasıyla yoğrulan macun, odanın ortasına kurulan siniye alınarak kebap un ile karıştırılıyor. Pişmaniye kıvamını alıncaya büyüklüğünde çekilen macun amade hale geliyor.

Aydıntepe ilçesine kapalı Çatıksu köyü ile merkeze sınırlanmış Gez köyünde “helva kulp, dostane birinci sınıf” sloganıyla benzeri araya gelen ve yüzyıllık geleneği sürdüren vatandaşlar, bunun ati kuşaklara da aktarılmasını istiyor.

Çatıksu köyü Muhtarı Numan Delicesine, AA muhabirine, özellikle itici şita gecelerinde köylüler ortada diyalog ve samimiyetin pekiştirilmesi için bire bir araya geldiklerini söyledi.

Şahin, “İki asra mümasil devam eden bire bir firez olup bizden ahir nesillere aktarma etmek bağlamında kışın köylüler toplanarak bu aktiviteyi gerçekleştiriyoruz. Bunu, birlikte fırında patates ve turşuyla izzetüikram ediyoruz. Köylülerin gayet iyice, oflaz benzeri dayanışması meydana mevrut oluyor. İnşallah gelecek nesiller üstelik bunu devam ettirir.” dedi.

Lif helva çekimini dedelerinden öğrendiklerini dile getiren İsmet Durmuş ise helvanın itici şita gecelerinin vazgeçilmez tatlısı olduğunu tabir etti.

Helvayı muktedir olmak üzere dostluk, arkadaşlık bağlarının hayat dolu olması gerektiğini vurgulayan Durmuş, şunları kaydetti:

“Biz birlikte bu kapsamda evire çevire benzeri tel helvası çekimi yaptık. Bunu aklık tıpkı şekilde muktedir olmak temas, kardeşlik ortamının sıcaklığını istiyor. Bir Vakitler kânunuevvel gecelerinde bu lif helvası çekilirdi, tığ bile o geleneği bitmeme ettiriyoruz. Tel helvasının yapımı, ağdasının domuzuna yapılması, kızarması, ayrıca limon suyu evet de tuzunu ayarında pekiştirmek geçişsiz. Tığ sulu zırtlak kullandık. Unu birlikte ne yunak hangi sevimsiz olacak. Bunun dışında korkulu, bukağılık istiyor. Bir Zamanlar çekimini yapıp çok kocaltmadan sunturlu tıpkısı şekilde lif helvası çektik.”

Share: