Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yılı dualarla kutlandı

Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. yılı kutlamaları programı, Türkiye’yi kanun boğan deprem felaketi zımnında tahrip edilerek, makber ziyareti, yâd töreni ve mevlid-i kutsal okunmasıyla 1 güne sığdırıldı.

Saray Bahçesi’ndeki Atatürk Büstüne çelenk sunumuyla başlayan programda Bayburt Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerini sundu, peşi sıra içtinap etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 105. halas haset anısına çektiği makara okundu. Reisicumhur Erdoğan’ın Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun sene dönümü zımnında gönderdiği kutlama mesajında şu ifadeler meydan aldı:

“Bayburt ilimizin düşman işgalinden yıldönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum.

İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından faik markajcı, kahramanlıklarıyla tarihe dünyalık olan bilcümle şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, eren milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne ehil ayazlık kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir.

Böyle hümayun aynı tatlılıkla, kadim medeniyetimizin mirası konusunda kurulan cumhuriyetimizi kazanımlarıyla destek olmak, neşelendirmek, modern medeniyetler seviyesinin konusunda fehmetmek, bakir başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe öğütmek için iri aynı azimle çalışmaya devam ediyoruz.

Bu inançla, İstiklal Savaşımızın bilcümle kahramanlarını utanmak ve rahmetle anıyorum.

Bayburt’un bu çalım gününü yeniden kutluyor, tüm vatandaşlarımıza yer kalbi duygularımla selamlıyorum.”

Makara okunmasının arkası sıra Celil Cami bahçesinde bulunan Şehit Şehremini Hafız Süleyman Koca’nin kabri el protokolünce mülakat edilerek, dualar edildi ve Albay Sabri Efendi kabrine geçildi. Burada birlikte dualar edildikten sonraları, Ermeni mezalimi sırasında Yukarı Kırzı köyünde namuslarını destek olmak amacıyla çocuklarıyla alay malay 40 metrelik akarsu kuyularına atlayarak şehit olan kadınların onuruna yapılan ‘Martir Kadınlar İffet Anıtı’na’ gidildi. Şehit kadınlar anıldıktan sonradan Aydıntepe İlçe Müftüsü Mustafa Kabaoğlu yoluyla dualar edildi. Duaların ardından burada istişare eden Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, “Tarihiyle, kültürüyle, kaliteli herif yapısıyla çokça özel tıpkısı yere ehil bu köydeyiz. Bu köyde bir zamanlar Ermeni mezalimi kendisine anılan hâller gerçekleşti. Bu olaylardan sonraları bir nice Türk kadını burada haysiyet ve şerefi için kuyulara atladılar ve kuyular tarafından hayatlarına son verdiler. Tığ da onları bugün hayırla, rahmetle, minnetle özge geçmek üzere toplandık. Biz onlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Devletimizin, milletimizin bekası amacıyla evveli sunulan mücadelede şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Antrparantez ülkemizin yaşadığı zelzele felaketi dolayısıyla martir olanları rahmetle anıyoruz. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı Yukarı Kırzı köyünden rahmetle anmak istiyorum, onların birlikte şahadetini Allah akseptans etsin. Ayrıca Yukarı Kırzı köylülerimize tarihlerine, geçmişlerine sahip çıktıkları amacıyla dahi teşekkür ediyorum” dedi. Tebrik programı ‘Şehit Kadınlar İffeti Anıtı’ önünde ajanda fotoğrafı çekimiyle akıbet buldu. – BAYBURT

Share: