BBP Genel Başkanı Destici, Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu

BBP Umumi Başkanı Mustafa Destici, Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Destici, Hacıbektaş ilçesinde esnafla tıpkısı araya gelerek sorunlarını dinledi ve ağırlama edilen kahveyi içti.

Ardından Hacı Bektaş Veli Müzesi ve türbesini görüşme fail Destici, tıpkısı süre evvel annesi Arife Ulusoy’u kaybeden Hacı Bektaş Ege Dergah Vakfı Umumi Başkanı Timur Birey Ulusoy’un evine giderek taziyelerini iletti.

Destici, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, zaman hünkar Hacı Bektaş Veli’nin yaşadığı yerde bulunmaktan iri bir onur duyduğunu söyledi.

Hacı Bektaş Veli ve Horasan erenlerinin türbelerini ziyaret ettiklerini tabir eden Destici, şunları kaydetti:

“Allah yağmur eylesin, Tanrı onlardan razı olsun. Hoca Ahmet Yesevi’nin ocağından buralara, buralardan da Balkanlara büyüklüğünde hep bu topakların Türkleşmesinde, İslamlaşmasında Ahilik kültürünün, geleneğinin yerleşmesinde, yaşatılmasında bilcümle onların basamak izleri var. Hacı Bektaş Ege, Hacı Kortej Veli, Yunus Emre, Hazreti Mevlana, hep bunlar bizim Anadolu topraklarının çok önemli manevi mihmandarları. Biz kavim olarak onlara müteşekkiriz. Aynı öğün henüz şükranlarımızı sunuyoruz. ‘Gelin canlar tıpkısı olalım’ demiş. Biz da var olan birliği neşelendirmek üzere savaşım veriyoruz.”

“Onun vefatı bizleri da çok etraflıca üzdü”

Timur Duygusal Ulusoy’un Hacı Bektaş Ege geleneğinden geldiğini tamlayan Destici, şöyle konuştu:

“Burada birlikte Hacı Bektaş geleneğinden mevrut ve amiyane aslını himaye eden, esirgeyici, ateş parçası, yaşatan Timur Fert Dede üzere, işte bu derece kim Ön Gün Asıl, hünkarın gelini yerine biliniyordu, o makamla adlandırıyordu. Onun amacıyla üstelik haddinden fazla değerliydi, kıymetliydi. Onun vefatı bizleri dahi çokça etraflıca üzdü. Ben ayrımsız nöbet henüz Arife Ana’ya Cenabıhak’tan rahmet diliyorum. Onunla gelişigüzel elan önceki rahmeti rahmana mülaki eşi ve bu hanenin kurucuları olan Cemalettin Çelebi, onun oğulları, onun neslinden mevrut ve zaman ahirete ölüm etmiş herkese dahi Tanrı’tan yağmur diliyorum. Mekanları behişt olsun. Bugün burada Timur Birey Ağababa’ye ve sair aile bireylerine hem şahsım hem de Balaban Bağlanak Partisi camiası kendisine başsağlığı dileklerimizi ve taziyelerimizi ilettik. Tanrı akseptans etsin.”

Ulusoy birlikte ziyaretinden dünya BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’ye teşekkürname etti.

Share: