Bedri Serter’den, Bakanlığa “İzmir’in Çernobili” Tepkisi: “İzmir’in Çernobil’inde Gelinen Nokta Nedir?

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, “İzmir’in Çernobil’i” kendisine adlandırılan Gaziemir’deki ışın etkin atıkları ile ilişkin sorular yöneltti. Serter, “İzmir’in Çernobil’inde gelinen bekçi nedir? Ne tarihte, ne yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan illet belediyemizin bilgisi yoktur?” dedi.

CHP İzmir Mebus Bedri Serder, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, “İzmir’in Çernobil’i” namına adlandırılan Gaziemir’deki radyoaktif atıkları gündeme getirdi.

Serter, İzmir’in Gaziemir ilçesi Emrez Mahallesi’nde düzlük alan, 70 dönümlük kurşun ve döküm fabrikasındaki araziye batmış çekirdeksel atıklarının yarattığı tehlikeye belen etti. Serter, şunları söyledi:

” Gaziemir Belediyesi’nin, türlü dide ve sivil cemiyet örgütlerinin sıklıkla dile getirdikleri 500 bin tondan çok okkalı atığın bölgede olduğu tıpkı köken. Gaziemir Belediyemizin Türkiye Enerji, Çekirdeksel ve Eroin Araştırma Kurumuyla (TENMAK) yaptığı haberleşme sonucunda, TENMAK, Haziran 2022’bile 260 titrem radyoaktif atığın İstanbul’a bire bir tesise taşınarak depolandığı bilgisini vermiştir. Kafasız kalanın ise belgisiz benzeri ati tarihte toplanacağını söylenmiştir. Belediyemizin yaptığı açıklamada ise hangi ant, hangi yöntemlerle bu atığın gönderildiğinin bilinmediği belirtilmiştir. Elan incitici olanı, alanda yapılan çalışmalara dair yapılan şikayetler üstüne söz konusu bölgede ışın etkin atığın çıkarılma işleminin gerçekleştiriliyor olduğu bilgisi paylaşılmıştır. Yani radyoaktif atılmış kabil serencam rütbe ciddi atığın kavuşum süreçleri birlikte umum sağlığını korumaya yönelik seçme tedbir alınmadan gerçekleştirilmiştir. Bile ilgili belediyeye birlikte değme bilgi verilmemiştir. Gaziemir Belediyesi’nin ısrarlı hikmet talepleri sonucunda sunulan bilgiler birlikte ağır tıpkı çerçeveye oturmamaktadır.”

Serter’in yönelttiği: “İzmir’in Çernobil’inde gelinen yasakçı nedir? Hangi tarihte, ne yöntemlerle bu atıkları aldınız, çıkardınız ve İstanbul’a gönderdiniz? Bundan neden belediyemizin bilgisi yoktur?” şeklindeki soruları Vekil Dönmez karşılıksız bıraktı.

Share: