Berberlik mesleğini 50 yıldır bayıla bayıla sürdürüyor

Amasya’nın Merzifon ilçesinde hararetli 63 yaşındaki İlhami Belletici, 50 sene geçmiş başladığı berberlik mesleğini sağlığı elverdiği sürece seyretmek istiyor.

Merzifon ilçesinde ortaokuldan bilahare eğitim hayatına bitmeme edemeyen Belletici, 13 yaşında berberin birlikte şakirt yerine çalışmaya başladı. Çıraklığı ve kalfalığını bütünler Koç, beceri belgesini aldıktan sonradan 23 yaşında zat iş yerini açtı.

Tarihi Merzifon arastasındaki dükkanında yülüme için etraflı yıllardır benzeri sirkat, tıraş makinesi ile usturaları kullanan Çalıştırıcı, müterakki yaşına rağmen dükkanını evvel günkü kabil er saatte “besmele” ile açıp müşterilerini güler yüzle karşılıyor, arkadaşça yazar tıraşını yapıyor.

“45 yıllık müşterim var”

Antrenör, AA muhabirine, mesleğini önceki günkü heyecanla sürdürdüğünü söyledi.

Babasının “bahşişi eli nimetli” tavsiyesiyle kendisini berberliğe yönlendirdiğini tamlayan Belletici, bugüne kadar çok sayıda şakirt yetiştirdiğini vurguladı.

Yaşıtı olan bağlı müşterileri bulunduğuna işaret fail Antrenör, “Müşterilerim genellikle ılımlı yaşlı. 45 almanak müşterim var, işimden çokça memnunum. Bire Bir işi istekle yaparsan, evire çevire çalışırsan herhangi bir ahit kazanırsın ama işini sevmezsen, strateji etmezsen ayrımsız husus kazanamazsın. Bire Bir rahatsızlığım olmadığı sürece mesleğimi bitmeme ettirmeyi düşünüyorum.” dedi.

Teknolojinin gelişmesinin mesleklerine bile baskı ettiğini, geçmişe göre mesleği yürütme etmenin kolaylaştığını anlatan Belletici, “Okuyamadık, bu mesleğe bitmeme ettik. Babam beni bire bir ustanın yanına götürdü ve bu işe başladık. Ustam çok bereketli tıpkısı insandı. Beni haddinden fazla sevdi ve berberlik mesleğini öğretti. Önceleri tıraşta, çekicilik gücünde güçlük vardı. Bu mesleği hep zorluklarla yaptık. Demin gelişigüzel öz kolaylaştı.” diye niteleyerek konuştu.

Koç, tebessümü olmayan kişinin esnaflık yapamayacağını, çıraklıkta edindiği prensipleri noksan asırdır eksiltmeden sürdürdüğünü dile getirerek, “Yer büyük sermayem olan lezzetli dilimle müşterime hizmet etmeye bitmeme ediyorum. Sabah dükkanı açtığında bismillah çekeceksin. Dükkana ki gelirse gelsin, bağlılık göstereceksin. Sevgiyi göstermezsen kamera gelmez.” ifadesini kullandı.

Arasta esnafından Bonkör Karadağ ise 10 yıldır İlhami Çalıştırıcı’ta yülüme olduğunu belirterek, “Parası olsun olmasın, herkese apotr oluyor. Bu dükkanda içtenlik var. Özden sohbeti, misafirperverliğiyle kendisini çokça seviyoruz.” dedi.Share: