Beyaz Zehir faciasında geçmiş duruşma 25 Nisan’da

BARTIN’ın Amasra ilçesindeki maden ocağı faciası ile ilgilendiren geçmiş duruşma 25 April’dahi görülecek. Duruşmanın kent merkezindeki tıpkısı spor salonunda yapılmasının planlandığı öğrenildi.

Amasra’da, 14 Ilk Teşrin 2022’dahi Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Gösteriş Müdürlüğü’nde yaşanan maden faciasında 42 madenci hayatını kaybetti, 10 iştirakçi birlikte yaralandı. Amasra Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü anket kapsamında 24 kişi gözaltına makbuz, aralarında poz yetkililerinin de olduğu 8’i tutuklandı, 16’sı adli kontrolle tutuklanmadan yargılanmak üzere serbest kaldı.

Bartın Cumhuriyet Savcılığı’nca 195 sayfalık hazırlanan iddianame Bartın 1’inci Okkalı Ukubet Mahkemesi vasıtasıyla kabul edilmişti. 116 müştekinin düzlük aldığı iddianamede; mevkuf Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Yetişek Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural karşı yaşamını yitiren herhangi bir madenci üzere ‘olası kast ile bilerek öldürme’ suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar kodes istendi. Yöneticiler için antrparantez ‘olası kast ile kişinin yaşamını tehlikeye sokacak şekilde bilerek yaralama’ suçundan dahi kilolu yaralanan 4 kişiden gelişigüzel biri üzere 1 yıl 8 aydan 4 yıla kadar hapis kâm edildi. 4 yöneticinin toplanmış 846’şar sene 8’er aydan 1066’şar yıla büyüklüğünde hapsi istendi. Özge 4’ü mevkuf 19 kişinin ise ‘bilinçli taksirle ansızın çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıl 8’er aydan 22 yıl 6’şar ayak tabanı kadar hapsi rica edildi. İddianamenin Bartın 1’inci Kısık Ceza Mahkemesi eliyle kabul edilmesinin ardından ilk duruşma 25 Nisan tarihinde yapılacak. Duruşmanın, 24 maznun ve 106 müştekinin olması dolayısıyla site merkezindeki bir spor salonunda yapılmasının planlandığı öğrenildi.

Share: