Beyaz Zehir şapkalı hacker’ların yarıştığı STM CTF’22 finali başladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret ZIYAN ETMEK (STM) aracılığıyla gerçekleştirilen, beyaz şapkalı hacker’ların yarıştığı “Capture The Flag-CTF’22 (Bayrağı Yakala)” finali İstanbul’birlikte başladı.

Programa STM Umumi Müdürü Müstakil Güleryüz, Şans Ustalık Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, YTÜ Araba Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Kaya, SSB Siber Düzenlilik ve Bilişim Sistemleri Daire Başkanı Ahmet Bahadır Bülbül ile müsabık takımlar katıldı.

STM Genel Müdürü Güleryüz, programda yaptığı konuşmada, yarışmanın geleneksel hale geldiğini belirterek, STM CTF’nin, bildirme detaylı soluklu düzenlilik etkinliği olduğunu söyledi.

Güleryüz, ayrımlı alanlarıyla savunmayı bire bir hep yerine gördüklerini, siber güvenliğin ise bu bütünün olmazsa olamaz tıpkı parçası olduğunu belirtti.

Yeni teknolojilerin gelişmesiyle tehdit ve saldırıların potansiyelinin arttığına dikkati çeken Güleryüz, şunları kaydetti:

“Günümüzde hayatımıza giren teknolojilerin sayısı anbean artıyor. Hayatımıza yıpranmamış teknolojiler girdikçe de bizleri bulan tehditler ve cüretkâr potansiyeli her an artıyor. Bu dahi siber güvenliğin rastgele geçen dönem bizler amacıyla ne kadar elan fazla şanlı olduğunu yine ortaya koyuyor. STM olarak bizim motivasyonumuz, savunmayı tıpkısı bilcümle adına kısaltmak amma aynı taraftan bile gençlerimizi savunma sanayine fethetmek, onlarda aynı rabıt uyandırabilmek. O yüzden gerçekleştirdiğimiz bu Capture The Flag yarışmalarına çok nazik önem veriyoruz. Bunun dışında TEKNOFEST kabilinden bir nice faaliyette de gine gençlerle benzeri araya gelmeye çalışıyoruz.”

Güleryüz, yarışmacıların metanetli eliminasyon turları sonrası finale ulaştıklarını belirterek, dereceye girenlere sunturlu ödüller verileceğini söyledi.

“Siber asayiş alanında yapılan çalışmalar çokça yüce”

YTÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmayan bile siber asayiş alanında yapılan çalışmaların çokça cesim olduğunu vurgulayarak, yarışma kapsamında yapılan çalışmaları dikkatle izleme ettiklerini bildirdi.

Gençler üzere girişimciliğin önemine işaret fail Yılmayan, “Hoppadak derslere girerek üniversiteli olunmaz. Darülfünun, bu soy etkinliklerdir. Üniversitede haddinden fazla sunturlu eğitimler veriyoruz. İyi mühendisler yetiştiriyoruz. Bunlar çokça iyi maaşlarla ülkemizin kalkınmasına destek oluyorlar. İyi işlemler buluyorlar amma ‘bu elden sizin biricik yolunuz değildir. Ne evet girişimcilik ve bu sistemiyle de tanışın. Özlük şirketlerinizi kurun, müteşebbis olun’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İnsan kaynağının geliştirilmesini, güçlendirilmesini majör aynı ihtiyaç namına görmekteyiz”

SSB Siber Düzenlilik Bilişim Sistemleri Ofis Başkanı Ahmet Batur Bülbül ise yarışmanın, siber asayiş alanında farkındalık tekvin ve kayırıcı kaynağı yetiştirilmesi için STM eliyle yapıldığını ve SSB yoluyla desteklendiğini söyledi.

Bülbül, siber güvenliğe çok serbest alanda gerekseme duyulduğunu anlatım ederek, şunları kaydetti:

“Bugünün dünyasında verinin çokça koca ayla gelmesiyle birlikte defans, para, tabii kaynaklar, tarım ve bunun üzere bir nice alanda kritik altyapının temelini oluşturması nedeniyle siber güvenlik en majör alanlardan birisi haline gelmiştir. Alelhusus serencam yıllarda mütezayit ihtiyaçlara cebin acul tıpkısı şekilde insan kaynağının geliştirilmesini, güçlendirilmesini yüce aynı gerekseme olarak görmekteyiz. Bu nedenle yarışmanın bizler üzere en yüce getirisi, ülkemizin topluluk olduğu ve bir nice ülkeye göre bizi daha avantajlı aynı aktör haline getiren zihayat ve dinamik nüfusumuza daha enerjik ve eklenmiş değeri yüksek siber güvenlik yeteneklerini kazandıracak olmasıdır.”

Siber dünyada mütehammil mücadele

Verilen bilgiye bakarak, CTF’22 heyecanı üzere başvurular 23 Ağustos’ta başladı. 156 takım ve 613 yarışmacının mücadelesine sahne olan ön elemenin peşi sıra geçmiş 50’ye giren takımlar İstanbul’birlikte düzenlenen CTF’üstelik yarışmaya hak kazandı. Beyaz şapkalı hacker’lerin korkunç savaşım ettiği STM CTF finali, Nasip Teknik Üniversitesi Davutpaşa kampüsünde yapılıyor.

Siber asayiş alanında yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan STM’nin, bu alana müteveccih farkındalık görüntülemek ve kayırıcı kaynağını yetiştirmek üzere düzenlediği CTF, rastgele yıl siber güvenlik farkındalık ayı ekimde gerçekleştiriliyor.

Yarışma, siber asayiş alanında kariyer fethetmek isteyen çoluk çocuk ve siber asayiş araştırmacılarının ilişki odağı olurken, Türkiye’nin sunu etraflı soluklu CTF’inde yarışmacılar, siber güvenlik zafiyetlerini sağlamak ve sistemleri ele buyurmak için savaş ediyor. CTF’birlikte savaş edecek yarışmacılar; kriptoloji, aksine mühendislik, web ve duraksız uygulamalar kabil dallarda karşılarına sâdır avcı soruları çözmeye çalışıyor.

Siber yeteneklere staj ve aksiyon imkanı

CTF’ye katılarak derece başarısı gösteren yarışmacılar, STM’de staj yahut kariyer imkanı bile yakalıyor.

Bu yılki CTF’dahi yarışarak etap elde eden katılımcılar, toplamda 180 bin TL’lik ödülün sahibi olacak. Yarışmada bir numara olan mızıka 75 bin TL, ikinci olan bando 60 bin TL, üçüncü olan bando ise 45 bin TL dünyalık ödülü kazanacak. 4’üncü, 5’inci ve 6’ncı takımlara mekanik klavye, 7’nci, 8’inci, 9’uncu ve 10’uncu olan takıma ise bluetooth hoparlör verilecek.

Ayrıca, yarış boyunca gerçekleştirilecek Mini Hikmet Yarışması’na katılım sağlayıp soruları doğru yanıtlayanlar arasından yapılacak çekiliş sonucu Oculus Quest VR sanal cins gözlüğü dürü edilecek.

Share: