Beykoz Belediyesinden Tokatköy’deki kentsel dönüşüm çalışmalarına ait iddialara karşılık Açıklaması

İstanbul Beykoz Belediyesi, Tokatköy’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında insanların zorla yerlerinden edildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, bir süre ilk Tokatköy’bile Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Beykoz Belediyesince başlatılan kentsel transformasyon çalışmalarının planlandığı üzere sürdürüldüğü aktarıldı.

Basın ve sosyal iletişim araçları aracılığıyla proje ve çalışmalarla ilgilendiren bazı gerçek dışı bilgilerin paylaşıldığı, kamuoyunun falsolu yönlendirildiği belirtilen açıklamada, ilçeye giriş çıkışların kapatıldığı yönündeki iddiayla ilgilendiren, hoppadak kentsel inkılap alanında asayiş üzere ilaç alındığı tabir edildi.

Belediyenin iddialara alın küçümseme hakkını vira etmek istediği ancak eleştirilerin vadi aldığı matbuat kuruluşlarından bu konuda dönem almadığı kaydedilen açıklamada, insanların cebren yerlerinden edildiği yönündeki iddiayla ilgilendiren, “Kentsel transformasyon yapılacak toprak belediyeye ilgilendiren. Proje sonunda hem evler yenilenecek hem üstelik doğruluk sahipleri tapularına kavuşacak.” bilgisi verildi.

Bölgede “rantsal transformasyon yapıldığı” yönündeki iddiaların üstelik hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Proje maliyetinin tahminî yüzdelik 80’i fehamet tarafından karşılanacak. Uray kendine ilgilendiren olan arazideki hakkından vazgeçerek milyarlarca TL’lik bir gelirden birlikte çekilmiş olacak. Türe sahipleriyle defaatle toplantılar yapıldı. Parçalanmamış proses eş akılla yürütüldü. Tokatköy’de bu projeye hususi benzeri idarehane açıldı. Proje alanındaki hak sahiplerinin balaban çoğunluğu muvafakat verdi. Muvafakat veren hak sahipleri aylar evvel evlerini boşalttı ve projenin başlamasını bekliyor.”

Share: