Beykoz Tokatköy’deki Cebren Yıkım Bitmeme Etti. İyi Partili Andican: “Burada Benzeri Rant Arayışı Var”

İstanbul’bile AKP’li Beykoz Belediyesi, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel transformasyon kapsamında yıkmaya devam etti. Bölgeye gelen İYİ Fırka İstanbul Mebus Ahat Andican, “Bunun, ayrımsız şehir rantı görüntülemek amacıyla hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından dünyalık kaçırır kabil yapılan tıpkı uygulama olduğunu biliyoruz. Burada aynı rant arayışı vardır” dedi.

AKP’li Beykoz Belediyesi’nin yıkım ekipleri, Tokatköy Mahallesi’ndeki evleri kentsel inkılap kapsamında iptal etmek amacıyla çalışmalarını bugün dahi sürdürdü. Mahkemenin yürütmeyi tevkif kararını gerekçe göstererek yıkıma bariyer olmaya çalışan mahalleliye karşı polis güçleri ve enerjik bilek ekipleri birlikte sokaklara barikat kurdu. Evini metrukiyet etmeyen aynı mahalleli da inatçı kelepçeyle gözaltına alınarak evi tahliye edildi. Ayrıksı bir yurttaş ise evinin boşaltma edilmemesi üzere çatıya çıkarak misil tuttu.

İYİ Tümen Genel Başkanı Meral Akşener’in sabık cumartesi haset Beykoz ziyareti sırasında mahallelinin sorunlarını dinleyip vekillerinin bölgeye gitmesi talimatını vermesi üstüne, İYİ Parti İstanbul Saylav Ahat Andican ile İl Başkanı Buğur Kavuncu de zaman bölgeye geldi. Mahallelinin sorunlarını dinleyen Andican ve Kavuncu, daha bilahare bölgede kurulan tıpkısı barikatın uğrunda açıklama yaptı.

AHAT ANDİCAN: SONUÇLARI BELİRLENMEMİŞ DAVALAR OLMASINA KARŞIN CEBREN EVDEN ATILIYORLAR

“Vatandaşın hakkını, hukukunu kırıcı, giderici benzeri uygulamayla burada karşınızdayız. Maatteessüf Tokatköy’da kentsel transformasyon projesi adı altında yapılan aynı uygulamayla alın karşıyayız. Zaman sabah 03: 00 sıralarında polis, inanma güçleri hep mahalleyi arama altına almışlardır ve şu anda hala devam etmekte olan ve sonuçları belirlenmemiş davalar olmasına rağmen Tokatköy sakinleri evlerinden zorla çıkarılıp dışarıya atılmışlardır” diyen Andican, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMASI OLARAK TANIMLANAMAZ: Kentsel inkılap akilane tıpkı şeydir. Uygulanması gereken bire bir şeydir. Ama yapılması müstelzim madde, vatandaşla uzlaşma içerisinde yapılmasıdır. Vatandaşla neva içerisinde yapılmayan, vatandaşın hakkını, hukukunu namevcut varsayan ve vatandaşın sözde tıpkı iç harp yapılıyormuşçasına baskınla evlerinden atılarak yapılan ayrımsız uygulamanın, kentsel dönüşüm projesi veya kentsel transformasyon uygulaması yerine tanımlanması mümkün değildir. Bu, iktidarın ve bu bölgenin belediyesinin kanun tanımazlığı, ünsiyet tanımazlığı, vatandaşın hakkına, hukukuna gocunmak duymamasının benzeri göstergesi yerine ortaya çıkmıştır. Hassaten öylesine ki insanlar evlerinden sabahın 03: 00-04.00’ünde cebren dışarıya atılarak bu uygulama yapılıyor. Çatılara çıkacak olan insanların orada olmasına bakılmaksızın yıkma olayı devam ediyor. Gazlı fişekler yumulmak aracılığıyla sanki terörist organizasyona cebin savaşım ediyormuşçasına bir aplikasyon yapılıyor.

İKTİDARIN KOLTUĞU KAYBETMESİNİ SAĞLAYACAK: Bunun tıpkı şehir rantı fotoğraflamak amacıyla hukukun sonucu beklenmeden, mahkemelerin sonucu beklenmeden, yangından mal kaçırır gibi yapılan tıpkı uygulama olduğunu biliyoruz. Burada tıpkısı rant arayışı vardır. Bu zulmün, bu uygulamanın, bu vatandaşı bulunmayan varsaymanın, vatandaşın haklarını ve vatandaşın fiziki varlığını ayaklar altına almanın temelinde ayrımsız rant avam, rant elde etme arayışı vardır. İktidar, bu türlü uygulamalarını her yerde gerçekleştiriyor. Tozkoparan’dahi ve İstanbul’un ayrıksı bölgelerinde üstelik benzer çalışmalar bitmeme ediyor. İktidar bu şekildeki uygulamalarıyla zaman aynı rant elde ediyor mümkün amma yurttaş bunun faturasını önümüzdeki seçimlerde, sandıkta bihakkın faturasını kesecektir. Bu iktidarın iktidardan uzaklaşmasını, koltuğu kaybetmesini sağlayacak bir serencam ortaya çıkacaktır.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Hukuk arkamızdan gelsin” açıklamasını dahi hatırlatan Andican, konuyla ilişkin türel sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

BUĞRA KAVUNCU: KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Parti İl Başkanı Buğur Kavuncu de kentsel inkılap ile ilişik İstanbul’un kavi çokça bölgesinde sorunlar yaşandığını dile getirdi. Kavuncu, “Buradaki insanların vakit kaybetmeden kendileri, babaları değil, dedeleri gelmişler buraya yerleşmişler. Yani geri tapu iskan belgesi almış olan tıpkısı toprak değil bura. Tarihi bir özelliği dahi var. Dedeleri iştirakçi kendisine Tokat’tan gelmişler. Adı elhak o yüzden Tokatköy. Aheste bir haksızlığa uğranıldığına dair tıpkı buut var. Bununla ilişkin birlikte biz arkalamak için buradayız. Konunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

MAHALLELİNİN AVUKATINA MÜDAHALE EDİLDİ

Mahallelinin avukatı Ihsan Çelen de polislerin kendisine müdahale ettiğini söyledi. Alandan çıkışına müsaade verilmediğini belirten Çelen, kentsel dönüşüme alın alınan yürütmeyi tevkif kararını İYİ Tümen heyetine gösterdi.Share: