Beykoz’da 3 ayrı tarihi yapıt kaçakçılığı operasyonu

İstanbul Valiliği İl Hars ve Turizm Müdürlüğü, Beykoz’da gerçekleşen operasyonun ardından yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “İstanbul Itimat Müdürlüğü Kaçakçılık Suçları ile Mücadele Şubesi’nin Beykoz’da 3 ayrı noktada tarihi yapıt kaçakçılığı ile ilgili operasyon gerçekleştirmiştir. Emniyet Müdürlüğümüzün bilgilendirmesiyle, mukteza tetkik ve tespitin yapılması için İstanbul Kazı Bilimi Müzesi Müdürlüğü ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürlüğümüzden 9 uzman görevlendirilmiştir” denildi.

Operasyonun yapıldığı adreslerde şu esas kadar yapılan incelemelere de değinilen açıklamada, “63 skor Bizans dönemine ilgilendiren pişmiş yer sarhoş (piskos) 1 skor bazalt bülten parçası, 1 adet Roma dönemine ilgili pişmiş arazi ten, 1 nüsha mermer sütun parçası ve 1 skor mermer nısıf işli Bizans dönemine ilgilendiren dergi başlığı, 1 sayı Bizans dönemine ilişkin mermer bülten kaidesi bulunduğu tespit edilmiştir.

Bizans dönemine ilişik bu eserlerden eksantrik, sayıları binleri bulan pişmiş topraktan işlenmiş objeler(kase,testi, vazo vb.) şamdan, çırağ, lenger, döven, havan, burma, trabzan başlıkları, husus tokmakları, sütun altlığı ve başlığı kabil mimari parçalar, pitoslar, tavan göbekleri, husus ve içki kanatları, niş dolapları, ahşap sandıklar, mezar taşı parçaları, kurna, kale tüfeği, cam malzemeden objeler ile ayrımlı nitelikte haddinden fazla sayıda etnografik eserin belirleme edilmiştir. Uzmanlarımızın tetkik ve tayin çalışmaları devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın böylece eser sayısının aşkın olması dolayısıyla eksper sayısının artırılarak çalışmaların süreceği bildirildi.

Boy Bos biçilemez tarihi eseri tarlada buldu

Lviv’bile el, tarihi eserleri korumaya alıyor

Ecnebi tabiiyetli tarihi işaret kaçakçısına kırıcı çarpış

Tekirdağ’da tarihi işaret operasyonu!

 

Share: