Bilecik selin ardından yaralarını sarmaya başladı

Bilecik’te mazi akşam aniden bastıran, ağaçların devrilmesi, bir nice işyeri ve lüp sular altında kalması ve yolların ikiye bölünmesine etmen olan afet sonrası yaralar sarılmaya başlandı.

Afet ve Evgin Durum Yönetim Başkanlığından (AFAD) Bilecik’in üstelik süresince bulunduğu 11 diyar amacıyla akva ve gök curcunalı bora yağmur uyarısı dün yapmıştı. ‘Sarı Kod’ ile uyarılan Bilecik’te dün akşam saatlerinde başlayan sağlam yağış adeta hayatı felç etti. Özellikle Şeyh Edebali Firez ve Kurultay Merkezi Kavşağı’nda kâin Tarım Yüreklilik Kooperatifi Marketi’nin akarsu basarken, araçlar yollarda mahdut kaldı. Elektriğin dahi kesildiği site merkezi karanlığa bürünürken, kuvvetli rüzgar ağaçları devirdi. Çınarlar mevkiindeki dükkanları da akarsu basarken, Yalancı Akasya mevkiinde tıpkısı haddinden fazla açkı yağmur sularının birikmesi nedeniyle çevrilmiş kaldı. Yaşanan afette benzeri haddinden fazla sülale, işyeri, dükkan hasar görürken, evine akarsu basan ve temizlik esnasında ayağı kayan benzeri şahsın yaralanmasından ayrıksı suratsız tıpkı olay yaşanmadı.

Bilecik akıllıca arkası sıra yaralarını sarmaya başladı

Sabahın ilk ışıklarında başta Bilecik Belediyesine sınırlanmış bilcümle ekipler seferber oldu. Özellikle Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Kavşağı’nda bulunan mazgallar temizlenirken, kenttin aynı haddinden fazla noktasında dahi çalışmalar devam etti. İstiklal Mahallesi Santral Sokak üstünde mevcut mazgal her yağmurda tıkanırken, geçmiş akşamda bu mazgallar gine tıkandı. Mazgal etrafındaki dikici, bayan giyim ve kuyumcu üzere işyerleri sular altında kalırken, işyeri sahipleri sabaha kadar dükkan temizlediler.

“Akşamki selde çabucak, lahzada 30 santimetre kadar akarsu girdi içerideki dükkanlara”

Burada hisse senedi yeri olan koşularına arkalama fail Mustafa Filoğlu, “Akşamki selde çabukça hemencek 30 santim kadar su girdi içerideki dükkanlara. Burada komşu yerine koruyucu olduk çerideki suyu düzenlemek için. İçerideki zararı ziyanı ki ödeyecek. Bunun bir açıklaması olması geçişsiz yetkililerden. Duygun olmaları geçişsiz, buradaki halkın, esnafın verimsiz ne olacak. Sadece tığ değil burada, birçok esnaf bozuk. Akşam Ezanı 8’den 1’e büyüklüğünde su temizledik” dedi. – BİLECİKShare: