Bilecik’teki zeytinliklerde hasat bitmeme ediyor

Itidalli Sakarya Vadisi’nde Sakarya Nehri ve çevresindeki dağlar dolayısıyla mikroklima etkisine cemaat Bilecik’in Osmaneli ilçesinde kestirmece 50 yıldır istihsal yapılan zeytinliklerde hasat sürüyor.

Osmaneli ve çevre ilçelerde zeytinlerini toplayan çiftçiler, ürünlerinin bire bir bölümünü Marmarabirlik’e satıyor, kalanını üstelik sıktırarak yağ ihtiyaçlarını karşılıyor.

Üreticiler, ekseriyetle araba ve tarakla hasat ettikleri zeytinin zedelenmesini ve toprakla temasını dikme altlarına “pala” sererek önlemeye çalışıyor.

Hasadı devam fail zeytinde, 11 bin 500 dekarı Osmaneli’dahi koyulmak amacıyla 17 bin dekar alandan 3 bin ton rekolte bekleniyor.

Üreticilerden Özay Ağızcıl, AA muhabirine, zeytinciliğin sabır ve say gerektirdiğini söyledi.

Ağaçların yıllık bakımlarını yaptıklarını ve saf hayvan gübresi kullandıklarını belirten Oral, şöyle devam etti:

“35 yıl evvel diktiğim zeytin fidanlarından deminden hasadını yapıyorum. Say verdik, yavru kabil elimizde büyüttük. Seçkin tip bakımını yaptığımız ağaçların meyvesini örtmek mutluluk veriyor. Ihtimal 500 zeytin fidanı dikmişimdir. Bugün bu seviyeye geldi. Babam ve dedemle diktiğimiz fidanlar da var. 40-45 senedir zeytin ağaçlarından verim almaktayız. Ağacına göre 15-20 kilogram veriyor.”

Hasadın arkası sıra zeytinleri evlerinin altında mevcut tezgahlara götürdüklerini anlatan Oral, bunları boylama makinesinde ortalık, kaliteli, kıytırık, üçüncü dershane ve dördüncü derslik ile elek üstü adına ayırdıklarını tabir etti.

Osmaneli Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver üstelik yağış azlığı zımnında esbak yıllara nazaran rekoltenin düştüğünü fakat kalitede rastgele baskı olmadığını dile getirdi.

Verim için müstelzim iklim şartları, alaz ve yağış durumunun uygunluğunun önemine bel eden Ünver, “Osmaneli zeytini, zeytin piyasasına mahiyet katıyor. Zira zeytinlerimiz albeni şartlarından ve toprağından yağlık kaliteli. 3 kilogram zeytinden 1 kilogram yağ menfaat. Bu da zeytinimizin çok ferah olduğunu gösteriyor. Tıpkısı bahçede 15 dirilik çalıştığını varsayarsak, zeytin hasadında günce tahminî 400 dirilik çalışıyor. Hasadı küçük ay ayına kadar devam ediyor.” dedi.

Share: