Bilge ve savcılardan kaligrafi sergisi

Hakim ve savcılardan kaligrafi sergisi

VAN – Van Bölge Adliye Mahkemesinde görevli hakim, savcı ve personel kaligrafi sergisi düzenledi.

Van Havza Adliye Mahkemesinde bakım veren bilge, müddeiumumi ve personel, 8 kamer süresince yaptıkları hüsnühat eserleri sergiledi. Mıntıka Adliye Mahkemesi girişinde planlı ve 5 periyot münhal olacak olan sergide 21 kursiyere ilgili 46 im sergilendi. Sergide konuşan Van Toprak Adliye Başkanı Emirşah Baştoğ, 2019 yılında açılan Van Bölge Adalet Mahkemesi’nde stresli hareket ortamından biraz uzaklaşılması anlamında tıpkı bando aktivitelerin düzenlendiğini rapor ederek, “Bu aktivitelerden benzeri tanesi birlikte hüsnühat kursumuz. Pandemiden etraf bu kurslarımızı biraz rötarlı açtık. İlkini geçen sene açmıştık, bu sene ikincisini açmış olduk” dedi.

Güzel Yazı Sanatı kursunun yaklaşık 8 ay sürdüğüne ilgi calip Baştoğ, “İlkokul öğrencilerinin yazmaya tıpkısı çizgi çizerek başlamaları gibi, güzel yazı sanatı kursuna başlayan kursiyerlerimizde aynı tıpkı çizgi çizerek bu sanata başlıyorlar. Haddinden Fazla yavaş düzentileme, fedakârlık ve çıdam isteyen tıpkı danışma amma neticesinde bu iyicene asar ortaya çıkıyor. Bilcümle arkadaşlarımın ellerine, emeklerine afiyet. İnşallah bundan sonraki süreçte ayrı ayrı aktivitelerle karşınızda olacağız” ifadelerini kullandı.

21 kursiyere ait 46 eserin sergilendiğini belirten Hüsnühat Eğitmeni İbrahim Karabıyık ise yaklaşık 15 yıldır hüsnühat sanatıyla uğraştığına değinerek, “Pandeminin alelhusus kısık olduğu zamanlarda buradaki insanlar çokça kısık günler yaşadı. Alelhusus adliye kabil ağır çalışmanın olduğu tıpkısı kurumda, bu sanatı burada icra etmek istediğimizi kurum amirlerimize söyledik. Onlarda müspet karşıladılar. Bu konuda İpekyolu Umum Terbiye Merkezi Müdürlüğü bize destek verdi ve burada ağırşak açmamız üzere önderlik etiler. İlk sene 15’e mümasil kursiyerin katılımıyla geçen sene sergimizi tamamladık. Bu sene elan çok paydaşlık oldu. Çünkü sabık seneki çalışmalar çok beğenildi. Bu sene 21 kursiyer katıldı ve ağırşak bitiminde sertifikalarını aldılar. Bu günde 46 eseri halkın beğenisine sundular. Sergimiz pazartesi haset mücahede bitimine kadar münhal olacak. Bizler tüm sanatseverleri sergimize bekliyoruz” ifadelerine vadi verdi.

Serginin tıpkı ayrıksı özelliğinin ise bilge, savcı ve adliye personeli eliyle yapılan eserlerin meydan alması olduğuna vurgu işleyen Karabıyık, “Bilgili, savcı ve adliye çalışanlarının dokunaklı mesailerine, bati çalışmalarına rağmen stresli ortamlarını bire bir tarafa bırakarak, sanata ant ayırmaları, çok iri özveri ile çalışmaları önemlidir. Bu hanek burada gelişsin, yayılsın. İstiyoruz ki değme devir bu tuhaf etkinlikler adliyelerde ve ayrımlı kurumlarda yapılsın. Ego bu anlamda bu fena hâlde çalışmalardan âlem bütün kursiyerlere ve verdikleri desteklerden ufuk gelgel amirlerimize teşekkür ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: