Bilimsel araştırma: Süssüz ruh taramaları demans riskini saptayabilir

ÇAKER’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacılar, sol kulakçıklarında anormallikleri olan yaşlıların, ruh sorunu belirtisi göstermeseler de, hastalığa yakalanma olasılığının üçte bir henüz efdal olduğunu buldular.

Daily Mümasil’mağara haberine göre, normalde sadece kalp hastalığı veya kalp aksesi şüphesi olan kişiler için makbul taramaların, kimin sunma faziletli bunama riski altında olduğunu belirlemeye koruyucu olabileceği öne sürülüyor.

Sol kulakçık, oksijenli kanın bellek de dahil girmek amacıyla dirimlik organlara pompalanmasına yardımcı evet. Antrepo arızalıysa, beyne giden kan akışını azaltabilir, bu dahi bunama riskini doğurur.

5 BİNDEN ÇOK YETİŞKİN İNCELENDİ

Amerikalı Duygu Derneği Dergisi’nde yayınlanan emek, 70’li yaşlardaki 5.000’den çok Amerikan mefret üzerinde yapıldı, ilkin hiçbirinin demans hastalığı yoktu.

Katılımcılar, beyin performanslarını kontrol etmek, ateh riskini yoklamak ve kalplerini tekrar nezaret etmek üzere 2011-2013, 2016-2017 ve 2018 ile 2019 yılları arasında mütenevvi testlere bağımlı tutuldular.

Düzentileme sonuçları, kulakçıkların kalbe kan pompalama yeteneğini etkileyen tıpkısı seri bozukluğu tarif etmek üzere geçer not tıpkısı kavram olan atriyal kardiyopatinin varlığının küsurat bunama riski ile kebir ölçüde münasebetli olduğunu buldu.

 

 

Share: