Bingöl haberi… ‘Altın madalyalı’ Bingöl balı coğrafi meni aldı

– ‘Altın madalyalı’ Bingöl balı coğrafi meni aldı

BİNGÖL – Geçtiğimiz aylarda İngiltere’birlikte planlı bire bir yarışmada değerli madalya düzlük ve esbak yıllarda dünya ikincisi seçilen Bingöl balı, coğrafi meni aldı. Coğrafi bel tescil belgesini Türk Nişancı ve Marka Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, paydaşlara ikram etti.

Bingöl Üniversitesi marifetiyle yapılan “Bingöl Balı Coğrafi İşaret” başvurusu, Türk Berat ve Ayraç Kurumu eliyle onaylanarak tescil aldı. 2018 yılından itibaren Bingöl balının coğrafi İşaret almasına müteveccih icraat çerçevesinde, kentin tamamını dubara eden, Bingöl kalıp ve 7 ilçesinde 50’ye andıran bölgeden 3 yıl boyunca elde edilen balların analizleri, ‘Bingöl Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı’ ile ‘Arı ve Saf Mahsulat AR-GE ve ÜR-GE Merkezi’nde gerçekleştirildi. Projelerde gerçekleştirilen analizler sonucu elde edilen verilerin değerlendirilmesinin ardından hazırlanan ‘Bingöl Balı Coğrafi İşaret’ başvuru dosyası 2020 yılının boşluk ayında Türk Patent ve Bellik Kurumuna sunuldu. Türk Patent ve Marka Kurumu ve ait diğer hava uzmanları marifetiyle yapılan araştırmalar sonucunda, muktezi düzenlemelerin arkası sıra Bingöl balı tescil edildi.

Tescil belgesinin takdimi üzere model Recep Tayyip Erdoğan Kurultay Merkezinde ayrımsız izlence düzenlendi. Programa, Türk Nişancı ve Ayraç Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, Tarım ve Orman İl Müdürü Belgit Batur, FKA Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, çalım amirleri ve arıcılar katıldı.

“Bingöl balının uluslararası tanıtımına katkı sağlayacak çalışmaları yürüteceğiz”

Tahminî 4 almanak sürecin peşi sıra Bingöl balının coğrafi bel aldığını tamlayan Türk Berat ve Ayraç Kurumu Başkanı Cemil Başpınar, balın kentin ekonomisine ulama sunacağını söyledi. Başpınar, “Bingöl balı filhakika ülkemizin haddinden fazla değerli coğrafi işaretlerinden biri namına kurumumuz sicilinde yerini aldı. Kestirmece 4 almanak tıpkı proses küçümseme konusuydu. Üniversitenin koordinasyonunda, öncülüğünde çok yetişkin, ilmî çalışmalar yürütüldü. 2018 yılında başlayan bir süreç söz konusu. 2019 yılında yeniden kurumumuz, uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen çalıştaylar bahis konusu oldu. 2020 yılında Bingöl balı başvurusu yapıldı ve 2 yıllık sürecin sonunda, bugün geldiğimiz noktada Bingöl balı coğrafi bel alarak ülkemizde tescil edildi. Bu coğrafi işaretin Bingöl’e, Bingöl’ün ekonomisine, kalkınmasına katkılar sağlamasını diliyorum. Bağımlı bu tescili uluslararası düzeye da taşımamız gerekiyor. İnşallah bu komütatör ile Bingöl balının uluslararası tanıtımına yardım sağlayacak çalışmaları yürüteceğiz” dedi.

Bundan ahir süreçte Bingöl balının kalitesini yükseltmek için mesai yapmaya devam edeceklerini söyleyen Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Bingöl balının çok nitelikli olduğunu biliyorduk, nitekim İstanbul’bile Bingöl balı Türkiye birincisi, dünya ikincisi olmuştu 600 numune arasından. Gine mümasil zamanda İngiltere’dahi yapılan tıpkı yarışmada Bingöl balı dereceye girdi, zer madalya aldı. Bunları tığ ilmî olarak pekiştirmek amacıyla bile Türk Nişancı ile ait olan süreçleri bitmeme ettirdik. Türk Patentine müracaat ettik ve yapılan incelemeler neticesinde, bizim Bingöl coğrafyasında yaptığımız çalışmalarla hareketle Bingöl balı coğrafi belen tescil belgesini aldı ve Bingöl balı böylecene bu yapılan çalışmaları bilimsel kendisine tasdik ettirmiş oldu. Bu icraat tabi 3-4 yıllık benzeri süreçti. Hoppadak bire bir bitki üzerinden değil, yemeden içmeden ayrımsız köy üzerinden değil sadece bire bir ilçe üzerinden değil, bilcümle Bingöl’ün balıyla ilgilendiren coğrafi belen belgesi almış oldu. Biz bile bundan ahir süreçte hem denetimini hem birlikte kalitesini artırarak süreçlerimizi bitmeme ettireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Coğrafi belen arıcıları sevindirdi

Coğrafi işaretin alınmasından muhit bahtiyar olduklarının altını çizen Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Ulu Mader ise “Bingöl arıcıları olarak çok mutluyuz. Türk Nişancı Kurumu aracılığıyla bize coğrafi belen belgesi ikram edildi. Bu dahi balımızın kalitesini gine ortaya çıkardı. Arıcılarımız hesabına emeği sabık herkese çokça teşekkürname ediyorum. Bu bizim amacıyla muştulu tıpkısı vukuf oldu. artık hedefimiz daha üstelik kaliteli bal hatırlamak olacak” şeklinde konuştu.

Bingöl balı esbak yıllarda hem dünya ikincisi güzel hem bile İngiltere’deki ayrımsız yarışmada zer madalya almaya hak kazanmıştı.

Share: