Binlerce almanak eserlere topluluk Tunceli Müzesine bir yılda 24 bin ziyaretçi

Alevilik, budun betimi ve kazı bilimi bölümlerinin beraberinde kayıtlı ve görsel alanların bulunduğu Tunceli Müzesi, bu yıl kestirmece 24 bin ziyaretçinin uğrak yeri oldu.

Kentte iki sene önceki kurulan Tunceli Müzesi, dört blok halinde 5 bin 800 metrekare bağlı alandan oluşuyor ve süresince kestirmece 2 bin civarında iz sergileniyor.

Turizm açısından kente zindelik katan müzede, binlerce yıllık taş aletler, çömlekler, madenlerden yapılmış eserler, bal mumu heykelleri, koç ve atlama beygiri biçimli oyuntu taşları geçmişe kandil tutuyor.

Açıldıktan sonra kentteki kazı bilimsel kazılar, tescil çalışmaları ve yüzey araştırmalarının hızlanmasını sağlayıcı müzeyi, 1 Familya-30 Aralık’ta kestirmece 24 bin evcil ve ecnebi turist gezdi.

Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel, AA muhabirine, kentte 2018’den itibaren turizm alanında icraat yapıldığını söyledi.

“Koleksiyonunu genişletiyoruz”

Müzenin açılmasıyla firez turizminin sunma mefret halkalarından birini oluşturduklarını tamlayan Öncel, “Serencam yıllarda vatandaşlarımız müzeye kilolu anlamda kitap bağışlamaya başladı. 2020 yılında 1700 civarında olan ürün sayımız şu anda 2 bine akıllıcasına gidiyor. İlimizde yaptığımız arkeolojik kazılar ve satıh araştırmaları sırasında bulduğumuz firez varlıklarıyla müzenin koleksiyonunu genişletiyoruz.” dedi.

İlin turizmine ulama arz etmek için çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Öncel, şunları kaydetti:

“Bu sene kullanılmamış belirleme ettiğimiz hars varlıklarımız var. Bunları nahiye kuruluna iletiyoruz ve onların tescil çalışmalarını başlatıyoruz. Müze açıldığı ahit tescilli hars varlığı sayısı 110-120 arasındayken biz iki yıl içre bu sayıyı 200’e çıkardık. Yeniden Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü hafriyat çalışmalarına üstelik vakar verdik. Bu kazılar, bundan ahir çalışmalara referans noktası oluşturacak ve kentin arkeolojisine koca yardım sunacak.”

Share: