“Bioarıtma güneşlik” kullanıcısına bozulmamış ve sağlıklı gelgel sağlıyor

Ortaöğretim öğrencisinin geliştirdiği “Bioarıtma güneşlik”, virüslü ve çepel havayı iki ayrı teknikle filtreleyerek kullanıcısına bozulmamış ve metin çekicilik sağlıyor.

Yeni soy sop giyilebilir teknolojiye erbap güneşlik, havayı iki ayrı teknikle temizleyip arındırılmış havayı âdem yüzüne üflerken, berbat ortamı aydınlatıp üzerindeki sensörler yardımıyla kalabalıkta toplumsal mesafeyi ölçerek kullanıcısına uyarılarda bulunabiliyor. Yüz ve gözü da koruyucu siperlik, bizatihi çalışıp durabiliyor. Bluetootha bağlanıldığında çalgı de dinlenebiliyor.

Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirilen TEKNOFEST KARADENİZ’e katılan İzmir Buca Patika Lisesi 12. sınıf öğrencisi Tamer Tasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün kullanıcıyı virüs ve çepel havaya alın koruduğunu söyledi.

Salgın döneminde akman havanın çıktı civar plana çıktığını anlatım fail Tasan, “Solunum havasını Hepa filtre ve UV-C ışınlarıyla arındırıp tıpkısı pervane sayesinde yüzümüze ve maskenin şeffaf iç yüzeyine üflüyor. Sosyal duruluk ve evre birlikte ölçebilen maskeye bluetooth bağlanabiliyor, çalgı dinlenebiliyor.” dedi.

Tasan, kestirmece 9 ayda taammüden ürettikleri maskenin çabucak virüslere cebin değil iz havanın temizlenerek dimdik aynı ayla getirilmesinde de kullanabileceğini belirterek, “Hemen koronavirüs değil, değişik virüslerin olduğu ortamda yapışkan ortamlarda, yapı yeri alanlarında ve vabeste alanlarda peçe bize hafif sağlıyor. Keyif çalışanlarımız güneşlik takıyor ama bu siperlikler haddinden fazla sıcak olabiliyor. Fan sebebiyle serinletme özelliği birlikte var.” diye konuştu.

Ürünlerinin Patentli Türkiye Yarışması’nda üçüncü seçilerek hediye almaya doğruluk kazandığını aktaran Tasan, ürünü geliştirmeyi sürdürdüğünü, yatırımcı bulmaları halinde de seri üretime geçmeyi istediğini kaydetti.Share: